Wnętrza
WNĘTRZA
Aranżacja małej kuchni

MAŁA KUCHNIA. Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię

  • Komentarze

Jasne meble, bez zdobień optycznie powiększają wnętrze kuchni

Jasne meble, bez zdobień optycznie powiększają wnętrze kuchni

Fot: Mariusz Bykowski
  • Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze małej kuchni
  • Jasne meble, bez zdobień optycznie powiększają wnętrze kuchni
  • Meble nie muszą być białe, jednak ważne jest aby były w jasnych odcieniach. Meble często są robione na wymiar

Jak urządzić małą kuchnię. Niewielki metraż powoduje, że bardzo trudno rozplanować odpowiednie ułożenie mebli. Często ich błędne ustawienia powodują dalsze zmniejszanie przestrzeni. Podsuwamy kilka pomysłów, jak zagospodarować małą kuchnię aby była wygodna i funkcjonalna!

Mała kuchnia wcale nie musi być ciemna i niewygodna w użytkowaniu. Wystarczy trzymać się kilku zasad aby zamienić ciemną i małą przestrzeń w przytulną i jasną kuchnię.

Najważniejsze są meble

Przy małej przestrzeni najważniejsze jest odpowiednie zaprojektowanie szafek. Powinno się unikać wyrazistych zdobień i monumentalnych rozwiązań. Bardzo często zdarza się, że do małej kuchni konieczne jest robienie mebli na wymiar. Jest to rozwiązanie nieco bardziej kosztowne, jednak pozwala zaaranżować kuchnię w dowolny sposób. Częstym rozwiązaniem jest całkowita zabudowa jednej ze ścian w małej kuchni. Dzięki temu na jednej powierzchni zamontujemy wszystkie potrzebne nam szafki i szuflady. Można również w tę zabudowę wmontować nieduży piekarnik. Jeżeli w kuchni mamy okno to warto wygospodarować przy nim trochę miejsca na niewielki narożny stolik w kształcie łuku lub z zaokrąglonymi narożnikami.

>> Zobacz, jak urządzić kawalerkę dla singla!

Odpowiedni kolor powiększy wnętrze małej kuchni

Przy projektowaniu małej kuchni powinniśmy zrezygnować z ciemnych kolorów. Wprowadzają one bałagan i przyciemniają wnętrze. Trzeba pamiętać, że w małych przestrzeniach bardzo łatwo o bałagan. Dlatego w małej kuchni najlepiej sprawdzają się jasne odcienie, a najlepiej jeżeli nasze meble będą w kolorze bieli. Często stosuje się szafki z płyty MDF, które są gładkie, lekko świecące, przez co nadają wnętrzu lekkości. Dzięki temu rozwiązaniu, poza poczuciem czystości wizualnie powiększymy wnętrze małej kuchni. Dodatkowo, odbijające się od białych mebli światło znacznie rozświetli małe pomieszczenie.

Podczas aranżacji małej kuchni bardzo ważne jest odpowiednie dobranie oświetlenia. Unikajmy modnych obecnie żyrandoli lub podobnych wiszących lamp, które zmniejszą wizualnie wysokość kuchni. W tym wypadku najlepiej sprawdza się sufit podwieszany, wykonany z płyty gipsowej, w którym montujemy punktowo halogeny. Ich odpowiednie ustawienie oświetli wszystkie miejsca w naszej małej kuchni. Często stosuje się paski z lampkami LED, które wyglądają nowocześnie i nie zabierają miejsca.

>> Jak urządzić kuchnię w stylu klasycznym?

Aranżacja małej kuchni aby była funkcjonalna, jest dużym wyzwaniem. Jednak przestrzegając podstawowych zasad kształtowania wnętrz małych przestrzeni pozwoli nam uniknąć dalszego pomniejszania pomieszczenia. Wręcz pomoże nam wizualnie powiększyć małą kuchnię.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski
Data publikacji: 12.10.2012 09:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.