Wnętrza
WNĘTRZA

Małe mieszkanie dla letników

  • Komentarze

Małe mieszkanie dla letnika

Małe mieszkanie w Niechorzu, widok na pomieszczenie z aneksem kuchennym, w głębi sypialnia

Fot: Atelier Starzak Strebicki
  • Małe mieszkanie dla letnika
  • Małe mieszkanie nad morzem. Kafeliki i granit
  • Suprematyzm? Modernizm wciąż modny
  • Łazienka w małym mieszkaniu nad morzem

Małe mieszkanie w Niechorzu zaprojektowała pracownia architektoniczna Atelier Starzak Strebicki

Mieszkaniu, nazywanemu zgodnie z obowiązującą modą „wakacyjnym apartamentem” bliżej właściwie do kawalerki. Cały lokal ma powierzchnię 35 metrów. Został zaprojektowany jako małe mieszkanie wynajmowane w sezonie wczasowiczom. Takie przeznaczenie zadecydowało o ukształtowaniu tej przestrzeni nieco inaczej, niż w przypadku typowego mieszkania. Z jednej strony wnętrze ma mieć możliwie najbardziej uniwersalny charakter. Zależnie od potrzeb może służyć różnej liczbie osób, od dwóch do pięciu, a więc typowym grupom letników, od pary do rodziny z trójką dzieci. Z drugiej strony inwestorom najwyraźniej zależało na praktycznych, niedrogich rozwiązaniach.

Architektura wnętrz

Mieszkanie podzielono na dwie przestrzenie. Przesuwne drzwi w razie potrzeby oddzielają sypialnie od kuchni. To ostatnie pomieszczenie tez jest wyposażone w kanapę i może służyć jako druga sypialnia. W dzień całe wnętrze może być połączone, a więc wydaje się bardziej przestronne. Łóżka na kółkach można swobodnie przesuwać. Wszystko to ułatwia dostosowanie wnętrza do bieżących potrzeb. Białe ściany tworzą neutralne tło, na którym wyeksponowano kolorowe bryły mebli. Nasycone żółcienie i głęboki odcień niebieskiego, różowy dywan, czarne dodatki – słowem, suprematyzm nad morzem.

Małe mieszkanie praktycznie

Mieszkanei dla letników ma przede wszystkim zarabiać, nie mogło być więc zbyt drogie ani wymagac częstych napraw. Projektanci sięgnęli po materiały łatwe do utrzymania w czystości takie jak skeljka szalunkowa i kamień. Gładki granit na podłodze jest odporny, nie brudzi się, nie nasiąka. Do tego kanapa z najbardziej znanego w kraju szwedzkiego sklepu, solidne krzesełka, białe kafelki na ścianie. Ten charakter podkreślają jeszcze wiszące lampy bez abażurów. Wnętrze jest proste, a w porównaniu z typową nadmorską kwaterą wygląda nowocześnie.  Autorzy: Atelier Starzak Strebicki
Lokalizacja: Niechorze, Polska
Projekt: 2013 - 2014
Realizacja: jesień 2016
Powierzchnia: 35 mkw

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.