Małe mieszkanie – proste bryły i jasne kolory
Odpowiedni dobór kolorów nie zwiększy wprawdzie dostępnej powierzchni, ale może sprawić, że małe mieszkanie będzie się wydawało większe. Najprostszym zabiegiem jest zmiana kolorystyki. W niewielkich wnętrzach najlepiej sprawdzają się jasne barwy i dodatki. Nadmiar mebli wywołuje wrażenie chaosu, lepiej więc zdecydować się na zwarte, proste bryły i schować w nich większość przedmiotów. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym lepiej. W małym wnętrzu minimalizm to najbardziej efektywna postawa. Mniej mebli, mniej dekoracyjnych przedmiotów, łączenie funkcji ułatwiają życie – choć często rezygnacja z bibelotów jest trudna...
Wielofunkcyjne meble
Architekci i designerzy od lat projektują wielofunkcyjne meble. Jednym z dostępnych na rynku obiektów jest system okuć Tavoletto. Zastosowany został w meblu, który jest równocześnie biurkiem i łóżkiem.
Materac łóżka, gdy ma być złożony, obraca się o 90 stopni i przylega do tylnej ściany mebla. Blat biurka opuszcza się w pionie i znajduje się pod łóżkiem, gdy to jest rozłożone.
Drzwi i drzwiczki przesuwne
Systemy drzwi przesuwnych zabierają tylko to miejsce, które łączy się z powierzchnią ściany. Jeśli brak miejsca na przesunięcie skrzydła, pozostają jeszcze drzwi harmonijkowe. Również przesuwne drzwiczki szafek mogą poprawić wygodę korzystania z mebli – otwarte drzwiczki nie grożą już wypadkiem nawet przy porannym, gorączkowym miotaniu się po ciasnawej kuchni.
Dobra organizacja to podstawa
Wysuwane koszyki i półki, systemy do szafek narożnych pomagają w wykorzystaniu dostępnej przestrzeni w całości i ułatwiają dostęp do naczyń, przypraw i zapasów.