Wnętrza
WNĘTRZA
ARCHITEKTURA WNĘTRZ, ARCHITEKTURA WNĘTRZA Małe wnętrza

We Wrocławiu STARTER buduje mieszkania dla studentów. Małe wnętrza i ich architektura

 • Komentarze

Starter - mieszkania dla młodych

Niewielki metraż sprawia, że nie jest to oferta dla domatorów. Proteza kuchni i wspólna pralnia to rozwiązania, które mogą się jednak podobać młodym ludziom, żyjącym szybko, takim, którym mieszkanie służy bardziej jako sypialnia.

Fot: starter.net.pl
 • Architektura wnętrz
 • Starter - mieszkania dla młodych
 • Starter
 • Małe wnętrza
 • Starter - mieszkania dla młodych

Jak można zaprojektować małe wnętrze kawalerki, gdy ma ona poniżej 20 metrów? Zobaczcie przykłady aranżacji małych mieszkań we wrocławskim Starterze. Architektura wnętrz pokoi jest wyjątkowa. W przebudowanym budynku dawnego Hotelu Asystent Dolnośląskie Inwestycje ulokowały 170 mikroapartamentów.

Najmniejsze lokale w Starterze mają poniżej 12 metrów kwadratowych. Największe ponad 27 metrów. Jak zaprojektować małe wnętrze mikroapartamentu? Jak wygląda architektura wnętrz Startera?

Pralnia na korytarzu

Liczy się każdy centymetr. Jeśli możemy schować łóżko pod podestem, na którym jest umieszczone biurko – zyskujemy cenne metry kwadratowe. „Powiększyć” małe wnętrze można poprzez zrezygnowanie z pralki (w budynku znajduje się pralnia). Ograniczoną powierzchnię mają też kuchnie – połączone z przedpokojem i wyposażone jedynie w maksymalnie dwupalnikową płytę oraz mikrozlew nie pozwalają za bardzo poszaleć kucharzom-amatorom. Kluczem do małego wnętrza jest duża ilość schowków, część z nich można umieścić w podłodze tworząc podesty. Mało wygodne, dla rodziny z dziećmi.

Czytaj więcej o małych mieszkaniach

Skrojone na miarę

Jednak wszystko jest tu skalkulowane pod konkretnego odbiorcę – młodego przedstawiciela wielkomiejskiego społeczeństwa, który w domu potrzebuje przede wszystkim wyspać się i zregenerować siły przed kolejnym wypadem na imprezę, do kina, czy…biblioteki. Bo to właśnie studenci są jednym z głównych adresatów oferty Startera.

Zobaczcie wirtualną wycieczkę po małych wnętrzach budynku

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: starter.net.pl
Data publikacji: 26.11.2012 09:56
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.