Wnętrza
WNĘTRZA

Meble ze skrzynek na jabłka

 • Komentarze

Drewno we współczesnym wnętrzu; kasetony ze skrzynek na owoce

Kasetony ze skrzynek na owoce, skrzynki na ścianach - drewno gra główą rolę w architekturze wnętrz baru Hunters’ Roots Café w Melbourne

Fot: Itsuka Studio, materiały prasowe AHEC
 • Drewno we współczesnym wnętrzu; kasetony ze skrzynek na owoce
 • Monochromatyczna aranżacja wnętrz australijskiej kawiarni
 • Architektura wnętrz kawiarni Hunter's Roots, widok w stronę ulicy
 • Starannie wykonane meble ze "skrzynek na owoce"
 • Drewniane skrzynki na suficie służą jako oprawy oświetleniowe

Architektura wnętrz baru Hunters’ Roots Café w Melbourne dopasowana została do menu, w którym królują dania z warzyw i owoców


Wnętrza barów i kawiarni to wdzięczny temat dla projektanta. Często się zmieniają, odzwierciedlając aktualną modę. Zdrowy styl życia, naturalność, prostota – takie skojarzenia buduje projekt przygotowany przez australijską pracownię Kitayama K Architects.
Głównym elementem wystroju Hunters’ Roots Café w Melbourne są skrzynki na owoce. Ułożono z nich kasetony na suficie. Z wnętrza pudeł zwieszają się proste lampy i elementy instalacji przeciwpożarowych. Skrzyńce działają jak wielkie abażury, kierując światło i przepuszczając je przez szczeliny między deskami. Dzięki temu efekty świetlne stają się bardziej interesujące, a niewielkie wnętrze nabiera głębi.

Meble ze skrzynek

Skrzynki zamocowane na ścianach służą jako półki, pojemniki i podstawki pod doniczki. Z takich samych modułów ułożona została zabudowa nad  blatami roboczymi. Projektanci nie użyli jednak prawdziwych skrzynek prosto z sadu czy sklepu. Drewniane opakowania muszą być tanie, robi się je więc z materiału niskiej jakości, a ich powierzchnia jest zwykle surowa. Takie deski są trudne do utrzymania w czystości, w kuchni mogą okazać się kłopotliwe. Na zamówienie inwestorów zostały więc wykonane nowe skrzynki. Mają takie same wymiary i bryłę co tradycyjne, ale są z lepszego surowca. Projektanci wybrali twardy klon amerykański, uzupełniając go drewnem paulowni. Jasne drewno dodatkowo pobielono farbą wapienną. Spod malarskiej powłoki prześwitują wzory i różne odcienie materiału. Świetliste odcienie kojarzą się ze współczesną architekturą, bar miał być przytulny, ale nie staroświecki. W dodatku ciemne boazerie w stylu angielskiego pubu pomniejszyłyby wnętrze.

Zastosowań skrzynek na owoce we współczesnej architekturze wnętrz nie trzeba szukać na antypodach – pisaliśmy o sukcesie polskiego pawilonu na Expo, a meble z drewnianych skrzynek są popularne także w Polsce.  

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Itsuka Studio, materiały prasowe AHEC, materiały prasowe Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Data publikacji: 8.07.2016 11:55
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.