Wnętrza barów i kawiarni to wdzięczny temat dla projektanta. Często się zmieniają, odzwierciedlając aktualną modę. Zdrowy styl życia, naturalność, prostota – takie skojarzenia buduje projekt przygotowany przez australijską pracownię Kitayama K Architects.
Głównym elementem wystroju Hunters’ Roots Café w Melbourne są skrzynki na owoce. Ułożono z nich kasetony na suficie. Z wnętrza pudeł zwieszają się proste lampy i elementy instalacji przeciwpożarowych. Skrzyńce działają jak wielkie abażury, kierując światło i przepuszczając je przez szczeliny między deskami. Dzięki temu efekty świetlne stają się bardziej interesujące, a niewielkie wnętrze nabiera głębi.
Meble ze skrzynek
Skrzynki zamocowane na ścianach służą jako półki, pojemniki i podstawki pod doniczki. Z takich samych modułów ułożona została zabudowa nad blatami roboczymi. Projektanci nie użyli jednak prawdziwych skrzynek prosto z sadu czy sklepu. Drewniane opakowania muszą być tanie, robi się je więc z materiału niskiej jakości, a ich powierzchnia jest zwykle surowa. Takie deski są trudne do utrzymania w czystości, w kuchni mogą okazać się kłopotliwe. Na zamówienie inwestorów zostały więc wykonane nowe skrzynki. Mają takie same wymiary i bryłę co tradycyjne, ale są z lepszego surowca. Projektanci wybrali twardy klon amerykański, uzupełniając go drewnem paulowni. Jasne drewno dodatkowo pobielono farbą wapienną. Spod malarskiej powłoki prześwitują wzory i różne odcienie materiału. Świetliste odcienie kojarzą się ze współczesną architekturą, bar miał być przytulny, ale nie staroświecki. W dodatku ciemne boazerie w stylu angielskiego pubu pomniejszyłyby wnętrze.
Zastosowań skrzynek na owoce we współczesnej architekturze wnętrz nie trzeba szukać na antypodach – pisaliśmy o sukcesie polskiego pawilonu na Expo, a meble z drewnianych skrzynek są popularne także w Polsce.
