archirama.pl

Minimalizm po amerykańsku. Zen Loft

Historia Zen Loft to opowieść o przeprowadzce z dużego domu do garażu i minimalizmie, który zmienił życie Bryana i Jen na lepsze

Zen Loft, Portland

Zen Loft w Portland

Fot: Bryan Scott

Małe mieszkanie czy duży dom?

Choć domy w USA są z puntu widzenia Europejczyka bardzo obszerne, to zdaniem samych mieszkańców wciąż bywają niewystarczające. Na przedmieściach i w małych miastach często zobaczyć można tzw. ADU (Accessory Dwelling Unit, Dodatkowe Jednostki Mieszkalne), mniej formalnie nazywane niekiedy apartamentami teściowej. Niektóre z nich to małe, osobne domki w ogrodzie, zapewniające prywatność gościom. Inne to pomieszczenia w garażach albo nad nimi, przebudowane piwnice czy szopy. Te małe obiekty z reguły są powiązane z głównymi domami, nie można ich sprzedać jako oddzielnych nieruchomości. Mogą być jednak wynajmowane – w ten sposób rośnie liczba dostępnych w okolicy miejsc, bo na tej samej działce bez większych zmian może mieszkać więcej osób. W amerykańskich filmach, których akcja osadzona została w połowie XX wieku pojawia się niekiedy postać lokatora zajmującego pokój nad garażem.

Amerykański sen – inaczej

Rzadziej zdarza się, by w garażu zamieszkali sami właściciele, opuszczając duży budynek. Zrobili tak Bryan Scott i Jen Scott z Portland w USA. Para porzuciła dom z pięcioma sypialniami, strychem i piwnicą według ich własnych słów wypchanych rzeczami. Dom wynajęli, a sami rzucili prace i ruszyli w podróż życia furgonetką pamiętającą czasy dzieci-kwiatów. Po miesiącach spędzonych na włóczędze w Meksyku i Ameryce Południowej zatęsknili za domem i wybrali się z powrotem do  Portland by spędzić trochę czasu z przyjaciółmi. Dolce vita…
Pobyt w rodzinnych stronach doprowadził do kolejnego zakrętu w ich życiu, który można by nazwać drogą środka. Nie rezygnując z podróży postanowili znów znaleźć dom w Portland. Powrót do starego budynku nie wchodził w grę, chcieli żyć prościej, a przy tym nie zamierzali rezygnować z dochodów z najmu. Ostatecznie postanowili zamieszkać w garażu.

Pokój w garażu

Znów dają o sobie znać różnice kulturowe; chodzi o pomieszczenie w amerykańskim stylu, większe od przeciętnej europejskiej kawalerki. Pomieszczenie ma powierzchnię ok. 45 m kw. Przemyślana architektura wnętrz i pomysłowe meble sprawiają, że pokój wydaje się obszerniejszy. Aranżacja i elementy wyposażenia zostały zaprojektowane i w dużym stopniu wykonane przez właścicieli garażu. Na środku pokoju króluje wyspa-bufet. Wyposażono ją w koła, więc w razie potrzeby może być łatwo odsunięta na bok, a przy dobrej pogodzie można przy niej zjeść śniadanie na wolnym powietrzu.

Recykling

Bryan i Jen zaprojektowali do swojego nowego domu meble wykorzystując drewno z odzysku i płytę wiórową. Tanie, ale wdzięcznie wyglądające materiały połączyli z ciemnym metalem.

Otwarte wnętrze

Projektantom zależało na uzyskaniu prostego, funkcjonalnego mieszkania. Zrezygnowali z podziałów wewnętrznych. Jedynym wyodrębnionym pomieszczeniem jest niewielka łazienka. Pomieszczenie to ma ściany i podłogę z betonu, kojarzy się równie dobrze z kabinami prysznicowymi na kempingu co z surowym garażem.  Po roku spędzonym w podróży może być jednak uznane za luksusowe.
Większy wydatek wiązał się natomiast z nowymi drzwiami. Żeby wnętrze nie było ciemne, standardowe drzwi garażowe zastąpiono drzwi harmonijkowe z dużymi przeszkleniami. Nawet gdy są zamknięte do środka wpada dzięki nim dużo światła, a po zsunięciu tafli na bok większa część ściany znika, łącząc pokój z otoczeniem. W rezultacie powstaje przestrzeń, którą sąsiedzi i przechodnie brali ponoć początkowo za nowo otwartą kawiarnię.
 
Dom jest już ukończony. Projektanci nie zrezygnowali jednak z podróży. Kiedy wyjeżdżają, wynajmują swój dom chętnym (www.airbnb.pl/rooms/2492977).
Więcej o projekcie: www.zenboxdesign.com

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Bryan Scott
Data publikacji: 29.02.2016 09:34

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.