archirama.pl

Modernizacja kamienicy w Zabrzu – industrial na wysoki połysk

Kamienica w Zabrzu położona jest o kilka kroków od centrum handlowego Platan. Ich wnętrza dzieli jednak estetyczna przepaść. Podczas gdy w Platanie panuje sieciowy banał, pobliski zakład fryzjerski oraz sklep z akcesoriami kuchennymi i szkłem zaprojektowane zostały w oparciu o charakterystyczną dla górniczego Śląska poprzemysłową stylistykę – w wygładzonej, wielkomiejskiej wersji. O ich oryginalności decydują autorskie, mobilne meble ekspozycyjne i elastyczne rozwiązania stanowisk fryzjerskich

Kamienica w Zabrzu

Ruchoma gablota do ekspozycji szkła, Galeria Dekoracji Wnętrz, Kamienica w Zabrzu.

Fot: dzięki uprzejmości pracowni Group_A Architects, Krzysztof Zgoła

Kamienica z pojedynczą witryną zaczynającą się wysoko ponad poziomem chodnika nie rokowała najlepiej jako punkt sprzedaży wyrafinowanych akcesoriów kuchennych i szkła, zwłaszcza w sąsiedztwie wielkiego centrum handlowego. O sukcesie sklepu Decoform, zajmującego parter i piwnicę, zdecydował w dużej mierze projekt wnętrz, oparty na charakterystycznej dla Śląska, choć nie odkrywczej, przemysłowej estetyce. Jej wygładzona, wielkomiejska wersja okazała się idealnym tłem dla eleganckiego asortymentu. Reszty dokonała szeptana propaganda, która przyciąga klientów z całego regionu. Powodzenie Decoformu zachęciło właściciela do inwestycji w salon fryzjerski na piętrze oraz mieszkanie wygospodarowane na poddaszu i nadbudowanym, nowym piętrze. 

Przy adaptacji parteru wyburzone wewnętrzne ściany zastąpiono stalowymi słupami i podciągami, a pozostałe starannie oczyszczono z tynków odsłaniając cegłę. Unikając banalnych rozwiązań architekci sami zaprojektowali system ekspozycji kruchego asortymentu: grube półki z mlecznego szkła i przesuwne metalowe stoły. Najbardziej efektownym elementem wnętrza uczynili jednak system białych, podświetlanych gablot, inspirowanych formami kuchennych utensyliów. Drobne przedmioty wyłożone zwyczajnie w witrynie zginęłyby z oczu, ale wyeksponowane na zestawionych w masywny blok półkach przyciągają wzrok przechodniów. Poprowadzona po stropie instalacja elektryczna połączona od góry z wystawienniczymi modułami umożliwia ich oświetlenie przy różnej konfiguracji w przestrzeni sklepu. Atrakcją jest też biała laminowana lada, służąca jako miejsce prezentacji kulinarnych. Dzięki ukrytym w obudowie świetlówkom sprawia wrażenie oderwanej od posadzki.

Galeria dekoracji wnętrz Decoform\Decoform interior decoration gallery

Zabrze, ul. Park Hutniczy 1
Autorzy\Architects: Group_A Architects, architekci Dariusz Gajewski, Jacek Krych
Współautorzy\Associate architects: architekt Beata Młynarska, studentka architektury Joanna Serafin
Konstrukcja\Structural enginering: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke
Inwestor\Client: Decoform, Bogdan Kuczkowski
Powierzchnia całkowita\Total area: 267 m²
Powierzchnia użytkowa\Usable floor area: 218 m²
Kubatura\Volume: 648 m³
Projekt\Design: 2005
Realizacja\Construction: 2006
Kosztu inwestycji nie podano\Cost of investment not disclosed

Piwnicę urządzono w bardziej klubowym stylu, wykorzystując skórzane kanapy i fotele. Odsłonięte mury i żywiczna posadzka stworzyły ramy do prezentacji stalowych garnków i innych akcesoriów kuchennych. Ukrycie ich za ścianą ze szkła, podzieloną na segmenty odpowiadające poszczególnym producentom, poza zasięgiem rąk klientów, akcentuje ekskluzywny charakter oferty. Także tu kluczową rolę odgrywa światło – umieszczone w grubości półek świetlówki wydobywające lśnienie stali i duże techniczne lampy nad stołami, umożliwiające przeglądanie katalogów.

Nieco inny, surowszy rys zyskała przestrzeń salonu fryzjerskiego Euphoria na piętrze.

Salon fryzjersko-kosmetyczny Euphoria\Euphoria Beauty Parlor

Zabrze, ul. Park Hutniczy 1
Autorzy\Architects: Group_A Architects, architekci Jacek Krych, Dariusz Gajewski
Współautorzy\Associate architects: architekt Beata Młynarska, studentka architektury Joanna Serafin
Konstrukcja\Structural enginering: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke
Inwestor\Client: Euforia Bogdan Kuczkowski
Powierzchnia całkowita\Total area: 168 m2
Powierzchnia użytkowa\ Usable floor area: 139 m2
Kubatura\Volume: 385 m3
Projekt\Design: 2005
Realizacja\Construction: 2006
Kosztu inwestycji nie podano\Cost of investment not disclosed

Tradycyjnie rozmieszczone pod ścianami stanowiska zastąpiły cztery mobilne warsztaty stylizacji – lustra osadzone na specjalnie zaprojektowanych wysięgnikach, wyposażone w niewielkie monitory LCD pozwalające klientom obserwować pracę fryzjerów przy pomocy systemu kamer. Sterowane za pomocą mechanicznych siłowników umożliwiają błyskawiczne przearanżowanie wnętrza i dostosowanie położenia miejsc pracy do oświetlenia z zewnątrz. Przesuwane wzdłuż murów matowe tafle szkła zapewniają przy tym minimum prywatności i do pewnego stopnia uniemożliwiają obrastanie ścian przypadkowymi elementami. Atmosferę loftu wzmacnia szlifowana betonowa posadzka i układ świetlówek, emitujących światło zbliżone do dziennego.

Industrialna estetyka to projektowy samograj. Śląscy projektanci potraktowali ją jednak przewrotnie. Wyczucie i pomysłowość skonfrontowane z ograniczoną paletą barw i skromnym wyborem materiałów nadały indywidualny, a zarazem pokrewny wyraz trzem przestrzeniom. Tworzą one trójwymiarowy katalog możliwości, chętnie i z uzasadnioną satysfakcją pokazywany nowym klientom.

Źródło: "Architektura-murator" 10/2007
Autor: Aleksandra Stępnikowska
Zdjęcia: Krzysztof Zgoła, dzięki uprzejmości pracowni Group_A Architects
Data publikacji: 17.06.2011 12:24

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.