Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie nie należy do grupy najpopularniejszych stołecznych muzeów, pod względem popularności nie może się równać z Centrum Nauki Kopernik. Wielu mieszkańców miasta nie zdaje sobie nawet sprawy, że w kamienicy na Nowym Mieście mieści się kolekcja poświęcona pamięci polskiej noblistki. Dyrekcja muzeum robi co może, żeby zmienić ten stan rzeczy. W 2011 roku, sto lat po wręczeniu uczonej nagrody Nobla, na fasadzie kamienicy odsłonięty został mural. Kompozycja nawiązuje do dzieciństwa Marii, która przez rok mieszkała przy ul. Freta. Malowidło zwraca uwagę, choć jego uroda jest raczej dyskusyjna.
Architektura wnętrz: geometria stosowana
Dużo lepiej zapowiadają się zmiany we wnętrzu budynku. Po remoncie i modernizacji w muzeum ma powstać nowa ekspozycja. Zaprojektowało ją znane z podobnych realizacji biuro Nizio Design International. Tym razem motywem przewodnim powtarzającym się w kolejnych wnętrzach jest geometryczna siatka. To nawiązanie do symbolicznego zapisu stosowanego w naukach ścisłych. Oznaczenia wiązań w strukturalnych wzorach związków chemicznych poprowadzą zwiedzającego przez przestrzenie ekspozycyjne. Projektanci wykorzystali dekoracyjne walory zapisu, zmieniając suche symbole w ornament. Podstawowym modułem jest sześciokąt, powtarzany i splatany w skomplikowane sieci.
Nowe wystawy w Warszawie
Po planowanych zmianach ekspozycja pamiątek po Marii Skłodowskiej-Curie, jej rodzinie i bliskich prezentowana będzie przede wszystkim na parterze i pierwszym piętrze kamienicy. Na drugim piętrze ulokowano salę audiowizualną, na trzecim salę konferencyjną, w której mogą się także odbywać wystawy czasowe.
Program zwiedzania został zbudowany w oparciu o przedstawienie dwóch okresów i krajów, na które się dzieli życie uczonej. Pierwsza część zatytułowana „Polska” będzie prezentowała dzieciństwo i młodość Marii Skłodowskiej-Curie oraz wpływ środowiska rodzinnego na kształtowanie się jej zainteresowań. Druga – „Francja” poświęcona została przełomowym latom spędzonym nad Sekwaną. Twórcy wystawy snują opowieść o studiach uczonej – w czasie, gdy kobiety wciąż traktowane były na uczelniach jako ewenement - małżeństwie z Piotrem Curie, pracy naukowej. Maria Skłodowska-Curie przedstawiona jest zarówno od strony prywatnej, jak i jako osoba publiczna, jedna z czołowych postaci świata nauki XX wieku.
Jak zwykle bywa w nowych muzeach, projektanci połączyli rozwiązania multimedialne z historycznymi eksponatami. To sposób na wirtualne poszerzenie niewielkiej przestrzeni muzeum.
Wśród pamiątek po badaczce są m.in. jej biurko, archiwalne fotografie, dokumenty, listy a także zbiory znaczków, medali i dyplomów.
Istotne było dla nas modernistyczne założenie, że forma podąża za treścią. Dzięki wdrożeniu go, podkreślimy zarówno charakter miejsca, jak i rangę działalności naukowej polskiej noblistki – podsumowuje Mirosław Nizio, założyciel Nizio Design International.
