Wnętrza
WNĘTRZA

Modernizacja Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

  • Komentarze

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie: reaktywacja

Nowe wnętrze Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 

Fot: Nizio Design International - materiały prasowe
  • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie: reaktywacja
  • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Nizio Design International
  • Dwudziestolecie międzywojenne - Muzeum Marii Skłodowskiej Curie. Architektura wnętrz
  • Geometryczna siatka w Muzeum Marii Skłodowskiej Curie

Pracownia Nizio Design International przygotowała projekt architektury wnętrz - nowej ekspozycji w warszawskim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie nie należy do grupy najpopularniejszych stołecznych muzeów, pod względem popularności nie może się równać z Centrum Nauki Kopernik. Wielu mieszkańców miasta nie zdaje sobie nawet sprawy,  że w kamienicy  na Nowym Mieście mieści się kolekcja poświęcona pamięci polskiej noblistki. Dyrekcja muzeum robi co może, żeby zmienić ten stan rzeczy. W 2011 roku, sto lat po wręczeniu uczonej nagrody Nobla, na fasadzie kamienicy odsłonięty został mural. Kompozycja nawiązuje do dzieciństwa Marii, która przez rok mieszkała przy ul. Freta. Malowidło zwraca uwagę, choć jego uroda jest raczej dyskusyjna.

Architektura wnętrz: geometria stosowana

Dużo lepiej zapowiadają się zmiany we wnętrzu budynku. Po remoncie i modernizacji w muzeum ma powstać nowa ekspozycja. Zaprojektowało ją znane z podobnych realizacji biuro Nizio Design International. Tym razem motywem przewodnim powtarzającym się w kolejnych wnętrzach jest geometryczna siatka. To nawiązanie do symbolicznego zapisu stosowanego w naukach ścisłych. Oznaczenia wiązań w strukturalnych wzorach związków chemicznych poprowadzą zwiedzającego przez przestrzenie ekspozycyjne. Projektanci wykorzystali dekoracyjne walory zapisu, zmieniając suche symbole w ornament. Podstawowym modułem jest sześciokąt, powtarzany i splatany w skomplikowane sieci.

Nowe wystawy w Warszawie

Po planowanych zmianach ekspozycja pamiątek po Marii Skłodowskiej-Curie, jej rodzinie i bliskich prezentowana będzie przede wszystkim na parterze i pierwszym piętrze kamienicy. Na drugim piętrze ulokowano salę audiowizualną, na trzecim salę konferencyjną, w której mogą się także odbywać wystawy czasowe.
Program zwiedzania został zbudowany w oparciu o przedstawienie dwóch okresów i krajów, na które się dzieli życie uczonej. Pierwsza część zatytułowana „Polska” będzie prezentowała dzieciństwo i młodość Marii Skłodowskiej-Curie oraz wpływ środowiska rodzinnego na kształtowanie się jej zainteresowań. Druga – „Francja” poświęcona została przełomowym latom spędzonym nad Sekwaną. Twórcy wystawy snują opowieść o studiach uczonej – w czasie, gdy kobiety wciąż traktowane były na uczelniach jako ewenement -  małżeństwie z Piotrem Curie, pracy naukowej. Maria Skłodowska-Curie przedstawiona jest zarówno od strony prywatnej, jak i jako osoba publiczna, jedna z czołowych postaci świata nauki XX wieku.

Jak zwykle bywa w nowych muzeach, projektanci połączyli rozwiązania multimedialne z historycznymi eksponatami. To sposób na wirtualne poszerzenie niewielkiej przestrzeni muzeum.  
Wśród pamiątek po badaczce są m.in. jej biurko, archiwalne fotografie, dokumenty, listy a także zbiory znaczków, medali i dyplomów.  
Istotne było dla nas modernistyczne założenie, że forma podąża za treścią. Dzięki wdrożeniu go, podkreślimy zarówno charakter miejsca, jak i rangę działalności naukowej polskiej noblistki – podsumowuje Mirosław Nizio, założyciel Nizio Design International.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.