archirama.pl

Modernizacja Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Pracownia Nizio Design International przygotowała projekt architektury wnętrz - nowej ekspozycji w warszawskim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie: reaktywacja

Nowe wnętrze Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 

Fot: Nizio Design International - materiały prasowe

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie nie należy do grupy najpopularniejszych stołecznych muzeów, pod względem popularności nie może się równać z Centrum Nauki Kopernik. Wielu mieszkańców miasta nie zdaje sobie nawet sprawy,  że w kamienicy  na Nowym Mieście mieści się kolekcja poświęcona pamięci polskiej noblistki. Dyrekcja muzeum robi co może, żeby zmienić ten stan rzeczy. W 2011 roku, sto lat po wręczeniu uczonej nagrody Nobla, na fasadzie kamienicy odsłonięty został mural. Kompozycja nawiązuje do dzieciństwa Marii, która przez rok mieszkała przy ul. Freta. Malowidło zwraca uwagę, choć jego uroda jest raczej dyskusyjna.

Architektura wnętrz: geometria stosowana

Dużo lepiej zapowiadają się zmiany we wnętrzu budynku. Po remoncie i modernizacji w muzeum ma powstać nowa ekspozycja. Zaprojektowało ją znane z podobnych realizacji biuro Nizio Design International. Tym razem motywem przewodnim powtarzającym się w kolejnych wnętrzach jest geometryczna siatka. To nawiązanie do symbolicznego zapisu stosowanego w naukach ścisłych. Oznaczenia wiązań w strukturalnych wzorach związków chemicznych poprowadzą zwiedzającego przez przestrzenie ekspozycyjne. Projektanci wykorzystali dekoracyjne walory zapisu, zmieniając suche symbole w ornament. Podstawowym modułem jest sześciokąt, powtarzany i splatany w skomplikowane sieci.

Nowe wystawy w Warszawie

Po planowanych zmianach ekspozycja pamiątek po Marii Skłodowskiej-Curie, jej rodzinie i bliskich prezentowana będzie przede wszystkim na parterze i pierwszym piętrze kamienicy. Na drugim piętrze ulokowano salę audiowizualną, na trzecim salę konferencyjną, w której mogą się także odbywać wystawy czasowe.
Program zwiedzania został zbudowany w oparciu o przedstawienie dwóch okresów i krajów, na które się dzieli życie uczonej. Pierwsza część zatytułowana „Polska” będzie prezentowała dzieciństwo i młodość Marii Skłodowskiej-Curie oraz wpływ środowiska rodzinnego na kształtowanie się jej zainteresowań. Druga – „Francja” poświęcona została przełomowym latom spędzonym nad Sekwaną. Twórcy wystawy snują opowieść o studiach uczonej – w czasie, gdy kobiety wciąż traktowane były na uczelniach jako ewenement -  małżeństwie z Piotrem Curie, pracy naukowej. Maria Skłodowska-Curie przedstawiona jest zarówno od strony prywatnej, jak i jako osoba publiczna, jedna z czołowych postaci świata nauki XX wieku.

Jak zwykle bywa w nowych muzeach, projektanci połączyli rozwiązania multimedialne z historycznymi eksponatami. To sposób na wirtualne poszerzenie niewielkiej przestrzeni muzeum.  
Wśród pamiątek po badaczce są m.in. jej biurko, archiwalne fotografie, dokumenty, listy a także zbiory znaczków, medali i dyplomów.  
Istotne było dla nas modernistyczne założenie, że forma podąża za treścią. Dzięki wdrożeniu go, podkreślimy zarówno charakter miejsca, jak i rangę działalności naukowej polskiej noblistki – podsumowuje Mirosław Nizio, założyciel Nizio Design International.

Autor: KZ
Zdjęcia: Nizio Design International - materiały prasowe, Nizio Design International
Data publikacji: 31.10.2016 14:09

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.