Wnętrza
WNĘTRZA

Modernizm w Gdyni. Weekend Architektury 2016

  • Komentarze

Gdynia

Biurowiec ZUS-u

Fot: Wojciech Stróżyk/KFP

Filmy o architekturze modernistycznej w Niemczech i polskich eksperymentach budowlanych, nowe spacery po Gdyni, konkurs architektoniczny i wystawy - w programie tegorocznego Weekendu Architektury

Modernizm Bliżej

„Bliżej” to hasło tegorocznej edycji Weekendu Architektury w Gdyni, szóstego już spotkania z modernizmem Białego Miasta. Jeśli weekend, to najlepiej długi – i właśnie takie jest gdyńskie święto. Program wydarzeń został rozpisany na cztery dni i obejmuje kilkadziesiąt wydarzeń adresowanych do różnych grup odbiorców, od turystów odwiedzających wybrzeże, po osoby zajmujące się współczesną architekturą aktywnie.  
Jak co roku, podstawą są spacery połączone ze zwiedzaniem gdyńskich budynków. Niektóre z nich na co dzień są niedostępne dla postronnych osób, niektóre należą do prywatnych właścicieli – na szlaku są zarówno apartamenty w przedwojennych kamienicach, jak i nowe biurowce.

Filmy o architekturze

Podczas festiwalu odbywają się bezpłatne pokazy filmów o architekturze współczesnej i nowoczesnej. W tym roku W tym roku wśród tych obrazów znalazł się m.in. film o modernistycznych miastach niemieckich „Miasta Modernizmu” i eksperymentach architektonicznych w Azji. Będą też filmy polskie, „Szklane miasta” i „Neon” Erica Bednarskiego. Gospodarzem tej części wydarzenia jest nowe Gdyńskie Centrum Filmowe.

Spotkania z architektami

W tegorocznych Archi Prelekcjach, czyli wykładach prowadzonych przez architektów i krytyków architektury udział biorą Małgorzata Pizio-Domicz i Antoni Domicz (M. i A. Domicz pracownia architektury z Opola), Jerzy Szczepanik-Dzikowski (JEMS Architekci z Warszawy), Krzysztof Kozłowski (Warsztat Architektury. Pracownia autorska z Sopotu) oraz Tomasz Janiszewski (BJK Architekci z Gdyni).

Co poza tym? Między innymi rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na projekt współczesnego apartamentu w Gdyni, warsztaty fotografowania architektury i otwarte konkursy.

VI Weekend Architektury w Gdyni
25-28 sierpnia 2016
Więcej informacji na stronie www.weekendarchitektury.pl

przeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Wojciech Stróżyk/KFP
Data publikacji: 19.07.2016 17:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.