Wnętrza
WNĘTRZA

Murale w wersji techno. Architektura wnętrz Technoparku

 • Komentarze

Autorzy murali w Technoparku Pomerania

Piotr Ledóchowski i Wojciech Koniuszek, autorzy murali w Technoparku Pomerania, 2014

Fot: materiały prasowe Open Gallery, Szczecin
 • Murale w Technoparku Pomerania, czyli sztuka współczesna i architektura wnetrz
 • Nowe murale w Technoparku
 • Sztuka współczesna w technoparku Pomerania: Monika Szpener przy pracy
 • Część instalacji rzeźbiarskiej przygotowanej przez Monikę Szpener
 • Autorzy murali w Technoparku Pomerania

W rozbudowanym Technoparku Pomerania w Szczecinie znajdą się m.in. sale wystawowe. Surową architekturę wnętrz zmieni sztuka współczesna

Architektura wnętrz jak z „Metropolis”

Murale Wojciecha Koniuszka i Piotra Ledóchowskiego. a także rzeźba Moniki Szpener mają ozdobić wnętrze nowych budynków Technoparku Pomerania w Szczecinie. Projektanci chcą nawiązać do estetyki „Metropolis” Fritza Langa.

Technopark Pomerania to trzy budynki, w których działać ma pomorski inkubator przedsiębiorczości – przestrzeń dla małych firm i startupów z branży informatycznej.  Biurowce mają proste bryły zaprojektowane przez pracownię City Architekci. Indywidualny wyraz wnętrzom ma nadać sztuka. Trójka artystów przygotowała prace, których głównym tematem jest rozwój nowych technologii informatycznych oraz miejsce i rola, jaką odgrywa w nich człowiek.
Na dwóch ścianach o powierzchni ok. 60 m kw. w holu jednego z trzech nowych biurowców powstają murale malarza Wojtka Koniuszka i projektanta wnętrz Piotra Ledóchowskiego. W kolejnym budynku na ścianie o powierzchni prawie 40 m kw. Monika Szpener przygotowuje instalację rzeźbiarską. Rzeźba to nie najlepsze określenie – materiałami, których używa artystka, są światło, elastyczna membrana, a także kilka tysięcy figurek przedstawiających ludzi.

Rzeźba ideologicznie odnosi się do płynności rzeczywistości, w której żyje współczesny człowiek, systemów i zależności, w których musi się poruszać, aby funkcjonować w społeczeństwie i często w przestrzeni korporacyjnej.  Chcę symbolicznie pokazać dążenie na szczyt i utrzymanie się na fali
– mówi o swoim projekcie Monika Szpener.

Pomysłodawczynią wprowadzenia murali do architektury wnętrz Technoparku jest Monika Krupowicz prowadząca galerię sztuki Open Gallery. Prace zostaną częściowo sfinansowane z funduszy przeznaczonych na tzw. wykonanie ścian dekoracyjnych przez głównego wykonawcę inwestycji - spółkę Skanska, a w części przez Technopark Pomerania.

Przygotowanie murali i instalacji artystycznych to już jedno z ostatnich zadań przed zakończeniem budowy. Biurowce miały zostać oddane do użytku już w 2013 oku, ale zmiana wykonawcy spowodowała opóźnienie. Ostatecznie biurowce będą gotowe pod koniec stycznia 2015, a od marca zaczną się do nich wprowadzać najemcy.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.