Wnętrza
WNĘTRZA

Muzeum Polskiej Wódki. Architektura wnętrz od Nizio Design International

 • Komentarze

Wejście do Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Architektura wnętrz od Nizio Design International

Wejście do Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Architektura wnętrz to projekt Nizio Design International

Fot: Nizio Design International
 • Wejście do Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Architektura wnętrz od Nizio Design International
 • Kino w Muzeum Polskiej Wódki na warszawskiej Pradze. Na ścianach - miedź, na ekranie historia polskiej wódki i jej współczesność
 • Muzeum Polskiej Wódki na Pradze: historia wódki w Polsce
 • Wódka w kulturze. Architektura wnętrz Muzeum Polskiej Wódki, Nizio Design International
 • Wejście do Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Od zboża do wódki
 • Proces produkcji wódki - miedziana kolumna rektyfikacyjna
 • Muzum Polskiej Wódki - ekspozycja butelek i etykiet

Na warszawskiej Pradze powstaje Muzeum Polskiej Wódki. Wystawę zaprojektowała pracownia Mirosława Nizio, projektanta m.in. wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Kiedy powstanie Muzeum Polskiej Wódki?

Projekt architektury wnętrz Muzeum Polskiej Wódki zaprezentowany został 25 listopada 2014. Według wstępnych zapowiedzi inwestorów, muzeum ma zostać oddane do użytku w połowie 2017 roku. Nowe muzeum powstaje z inicjatywy i dzięki środkom Grupy Pernod-Ricard pod patronatem PVA (Stowarzyszenia Polska Wódka).

Na razie zaprezentowane zostało logo muzeum i identyfikacja wizualna, zaprojektowane przez Andrzeja Pągowskiego. Po raz pierwszy można było też zobaczyć architekturę wnętrz planowanego muzeum. Projekt ekspozycji stałej przygotowała pracownia  Nizio Design International, znana m.in. z takich realizacji, jak Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego czy projektu rewitalizacji Starej Kopalni „Julia” w Wałbrzychu. Wybór pracowni wzbudził kontrowersje - konkurs architektoniczny na projekt muzeum wygrała pracownia ARCHIGRAF Michała Brutkowskiego, biuro Nizio Design International otrzymało drugą nagrodę.

Architektura wnętrz muzeum

Nowy projekt jest utrzymany w charakterystycznym dla warszawskiego biura stylu. Dominują eksponaty multimedialne, Mirosław Nizio zapowiada nawet wprowadzenie  do muzealnych wnętrz zapachu, rzecz jasna kojarzącego się z gorzelnią. Architektura wnętrz to pięć galerii, prezentujących historię wódki w Polsce. Zwiedzający trafią najpierw do kina o ścianach wyłożonych miedzią, wielkiej kadzi gorzelnianej.
Kolejne pomieszczenie przedstawiać będzie początki sześciusetletniej historii wódki, począwszy od alchemicznych receptura. Wizualizacje sali kojarzą się z wnętrzami Polin, z mapami i przeskalowanymi elementami starych  grafik.
W kolejnej przestrzeni poznać będzie można surowce, z których produkowana jest polska wódka, według definicji ustawy z 13 stycznia 2013: zboże, ziemniaki, woda.
Kolejnym etapem historii będzie sala XVIII wieku. Przedstawienie epoki rozkwitu gorzelnictwa to dość śmiały pomysł, biorąc pod uwagę opinie historyków o wpływie gorzelni na sarmacką gospodarkę i kulturę.   
W budynku oprócz muzeum powstaną także miejsca, w których podawane będą spirytualia – restauracja i bar.

Architektura prawobrzeżnej Warszawy: Koneser

Muzeum Polskiej Wódki będzie częścią Centrum Praskiego Koneser. Na warszawskiej Pradze, między ulicami Ząbkowską, Markowską, Białostocką i Nieporęcką powstaje wielofunkcyjny kompleks zabudowy. Obok zabudowy mieszkaniowej i biur znaleźć się w nim mają także pasaże handlowe, punkty usługowe i muzeum.  

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.