Kiedy powstanie Muzeum Polskiej Wódki?
Projekt architektury wnętrz Muzeum Polskiej Wódki zaprezentowany został 25 listopada 2014. Według wstępnych zapowiedzi inwestorów, muzeum ma zostać oddane do użytku w połowie 2017 roku. Nowe muzeum powstaje z inicjatywy i dzięki środkom Grupy Pernod-Ricard pod patronatem PVA (Stowarzyszenia Polska Wódka).
Na razie zaprezentowane zostało logo muzeum i identyfikacja wizualna, zaprojektowane przez Andrzeja Pągowskiego. Po raz pierwszy można było też zobaczyć architekturę wnętrz planowanego muzeum. Projekt ekspozycji stałej przygotowała pracownia Nizio Design International, znana m.in. z takich realizacji, jak Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego czy projektu rewitalizacji Starej Kopalni „Julia” w Wałbrzychu. Wybór pracowni wzbudził kontrowersje - konkurs architektoniczny na projekt muzeum wygrała pracownia ARCHIGRAF Michała Brutkowskiego, biuro Nizio Design International otrzymało drugą nagrodę.
Architektura wnętrz muzeum
Nowy projekt jest utrzymany w charakterystycznym dla warszawskiego biura stylu. Dominują eksponaty multimedialne, Mirosław Nizio zapowiada nawet wprowadzenie do muzealnych wnętrz zapachu, rzecz jasna kojarzącego się z gorzelnią. Architektura wnętrz to pięć galerii, prezentujących historię wódki w Polsce. Zwiedzający trafią najpierw do kina o ścianach wyłożonych miedzią, wielkiej kadzi gorzelnianej.
Kolejne pomieszczenie przedstawiać będzie początki sześciusetletniej historii wódki, począwszy od alchemicznych receptura. Wizualizacje sali kojarzą się z wnętrzami Polin, z mapami i przeskalowanymi elementami starych grafik.
W kolejnej przestrzeni poznać będzie można surowce, z których produkowana jest polska wódka, według definicji ustawy z 13 stycznia 2013: zboże, ziemniaki, woda.
Kolejnym etapem historii będzie sala XVIII wieku. Przedstawienie epoki rozkwitu gorzelnictwa to dość śmiały pomysł, biorąc pod uwagę opinie historyków o wpływie gorzelni na sarmacką gospodarkę i kulturę.
W budynku oprócz muzeum powstaną także miejsca, w których podawane będą spirytualia – restauracja i bar.
Architektura prawobrzeżnej Warszawy: Koneser
Muzeum Polskiej Wódki będzie częścią Centrum Praskiego Koneser. Na warszawskiej Pradze, między ulicami Ząbkowską, Markowską, Białostocką i Nieporęcką powstaje wielofunkcyjny kompleks zabudowy. Obok zabudowy mieszkaniowej i biur znaleźć się w nim mają także pasaże handlowe, punkty usługowe i muzeum.
