Metro w Neapolu jest wyjątkowe dzięki tworzonym od 2003 roku Stacjom Sztuki. Na trzynastu niezwykłych stacjach rozlokowanych wzdłuż linii numer 1 i 6 podziwiać można projekty ponad dziewięćdziesięciu współczesnych artystów i architektów. Koordynatorem projektu jest krytyk i kurator sztuki Achille Bonto Oliva, który podkreśla, że od początku najważniejsze było dla niego wyprowadzenie sztuki z galerii i muzeów.
Najpiękniejsze stacje metra na świecie w pięknym mieście
Zaproszeni do projektu twórcy przedstawiając swoją wizję Neapolu otwierają oczy mieszkańców na piękno miasta. W metrze można oglądać dzieła artystów, którzy wystawiali swoje prace w najlepszych galeriach świata. Można także przenieść się w przeszłość - na stacjach Museo i Toledo pozostawiono fragmenty budowli antycznych, na które natrafiono w czasie budowy.
Co ważne, projekt jeszcze się nie skończył, w planach są kolejne Stacje Sztuki. To eklektyczne muzeum już w przyszłym roku wzbogaci się o kolejne eksponaty.
Przewodnik po Neapolu: słońce, morze, piasek i … metro
Za najpiękniejszą wśród stacji neapolitańskiego metra uznawana jest Toledo, której długo wyczekiwane otwarcie odbyło się we wrześniu 2012 roku. Zaprojektowana została przez hiszpańskiego architekta i designera Oskara Tusquetsa Blancę we współpracy z innymi uznanymi artystami.
Największe wrażenie robi tu operowa sceneria jednego z wejść stworzona według projektu amerykańskiego reżysera Roberta Wilsona. Ruchome schody wiozą podróżnych na głębokość pięćdziesięciu metrów wśród tysięcy maleńkich kafelków tworzących ogromną przedstawiającą morze mozaikę w najróżniejszych odcieniach błękitu. Światło, które dobiega zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, jest najważniejszym elementem projektu.
Na stacji Toledo znajdziemy też mozaiki autorstwa południowoafrykańskiego artysty Williama Kentridge’a, które powstały we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami. Ich skoncentrowana wokół różnych odcieni brązu i szarości kolorystyka jest stonowana i spokojna. Przedstawiają postaci wywodzące się z antycznej mitologii i neapolitańskiej ikonografii, nawiązują też do najważniejszych wydarzeń z historii miasta i okolic, takich jak wybuch Wezuwiusza.
Zdjęcia pracowni Oskara T. Blanki
- 1
- 2

-
Co warto zobaczyć na Mazurach? Nowa trasa rowerowa o długości ok. 300 km ma obiegać główne jeziora. Na wycieczkę ukończonym szlakiem będzie można się wybrać w 2020 roku więcej
-
Gdyński modernizm oglądany z nietypowej perspektywy, z wrażliwością na światło i kadr – fotografie z tegorocznej edycji konkursu fotograficznego, który towarzyszy Weekendowi Modernizmu w Gdyni więcej
-
O tym, że Robert Biedroń jest prezydentem Słupska słyszał już prawie każdy. Za to architektura i atrakcje turystyczne miasta są mniej znane. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Słupsku więcej
-
Modernistyczne kamienice, nowy waterfront, deptak – wszystko to znane atrakcje Gdyni, ale mocną markę buduje także Weekend Kulinarny więcej
