„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Wnętrza
WNĘTRZA

Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Toledo Art Station w Neapolu

  • Komentarze

Stacja Toledo

Stacja Toledo w Neapolu, fot.: Andrècruz23 (Praca własna) [Public domain]

Co zobaczyć w Neapolu? Neapol nie ma ostatnio dobrej prasy. Mafijne porachunki i zaśmiecone ulice odstraszają turystów. Miasto rozpaczliwie potrzebuje zmiany wizerunku. Na szczęście jest jeszcze metro, które wyrasta na jedną z największych atrakcji turystycznych Neapolu

Metro w Neapolu jest wyjątkowe dzięki tworzonym od 2003 roku Stacjom Sztuki. Na trzynastu niezwykłych stacjach rozlokowanych wzdłuż linii numer 1 i 6 podziwiać można projekty ponad dziewięćdziesięciu współczesnych artystów i architektów. Koordynatorem projektu jest krytyk i kurator sztuki Achille Bonto Oliva, który podkreśla, że od początku najważniejsze było dla niego wyprowadzenie sztuki z galerii i muzeów.

Najpiękniejsze stacje metra na świecie w pięknym mieście

Zaproszeni do projektu twórcy przedstawiając swoją wizję Neapolu otwierają oczy mieszkańców na piękno miasta. W metrze można oglądać dzieła artystów, którzy wystawiali swoje prace w najlepszych galeriach świata. Można także przenieść się w przeszłość - na stacjach Museo i Toledo pozostawiono fragmenty budowli antycznych, na które natrafiono w czasie budowy.

Co ważne, projekt jeszcze się nie skończył, w planach są kolejne Stacje Sztuki. To eklektyczne muzeum już w przyszłym roku wzbogaci się o kolejne eksponaty.

Przewodnik po Neapolu: słońce, morze, piasek i … metro

Za najpiękniejszą wśród stacji neapolitańskiego metra uznawana jest Toledo, której długo wyczekiwane otwarcie odbyło się we wrześniu 2012 roku. Zaprojektowana została przez hiszpańskiego architekta i designera Oskara Tusquetsa Blancę we współpracy z innymi uznanymi artystami.

Największe wrażenie robi tu operowa sceneria jednego z wejść stworzona według projektu amerykańskiego reżysera Roberta Wilsona. Ruchome schody wiozą podróżnych na głębokość pięćdziesięciu metrów wśród tysięcy maleńkich kafelków tworzących ogromną przedstawiającą morze mozaikę w najróżniejszych odcieniach błękitu. Światło, które dobiega zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, jest najważniejszym elementem projektu.

Na stacji Toledo znajdziemy też mozaiki autorstwa południowoafrykańskiego artysty Williama Kentridge’a, które powstały we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami. Ich skoncentrowana wokół różnych odcieni brązu i szarości kolorystyka jest stonowana i spokojna. Przedstawiają postaci wywodzące się z antycznej mitologii i neapolitańskiej ikonografii, nawiązują też do najważniejszych wydarzeń z historii miasta i okolic, takich jak wybuch Wezuwiusza.

Zdjęcia pracowni Oskara T. Blanki 

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 3.12.2014 10:22
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.