Wnętrza
WNĘTRZA

Najpiękniejsze stacje metra na świecie – Toledo Art Station w Neapolu

  • Komentarze

Stacja Toledo

Stacja Toledo w Neapolu, fot.: Andrècruz23 (Praca własna) [Public domain]

Co zobaczyć w Neapolu? Neapol nie ma ostatnio dobrej prasy. Mafijne porachunki i zaśmiecone ulice odstraszają turystów. Miasto rozpaczliwie potrzebuje zmiany wizerunku. Na szczęście jest jeszcze metro, które wyrasta na jedną z największych atrakcji turystycznych Neapolu

Metro w Neapolu jest wyjątkowe dzięki tworzonym od 2003 roku Stacjom Sztuki. Na trzynastu niezwykłych stacjach rozlokowanych wzdłuż linii numer 1 i 6 podziwiać można projekty ponad dziewięćdziesięciu współczesnych artystów i architektów. Koordynatorem projektu jest krytyk i kurator sztuki Achille Bonto Oliva, który podkreśla, że od początku najważniejsze było dla niego wyprowadzenie sztuki z galerii i muzeów.

Najpiękniejsze stacje metra na świecie w pięknym mieście

Zaproszeni do projektu twórcy przedstawiając swoją wizję Neapolu otwierają oczy mieszkańców na piękno miasta. W metrze można oglądać dzieła artystów, którzy wystawiali swoje prace w najlepszych galeriach świata. Można także przenieść się w przeszłość - na stacjach Museo i Toledo pozostawiono fragmenty budowli antycznych, na które natrafiono w czasie budowy.

Co ważne, projekt jeszcze się nie skończył, w planach są kolejne Stacje Sztuki. To eklektyczne muzeum już w przyszłym roku wzbogaci się o kolejne eksponaty.

Przewodnik po Neapolu: słońce, morze, piasek i … metro

Za najpiękniejszą wśród stacji neapolitańskiego metra uznawana jest Toledo, której długo wyczekiwane otwarcie odbyło się we wrześniu 2012 roku. Zaprojektowana została przez hiszpańskiego architekta i designera Oskara Tusquetsa Blancę we współpracy z innymi uznanymi artystami.

Największe wrażenie robi tu operowa sceneria jednego z wejść stworzona według projektu amerykańskiego reżysera Roberta Wilsona. Ruchome schody wiozą podróżnych na głębokość pięćdziesięciu metrów wśród tysięcy maleńkich kafelków tworzących ogromną przedstawiającą morze mozaikę w najróżniejszych odcieniach błękitu. Światło, które dobiega zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, jest najważniejszym elementem projektu.

Na stacji Toledo znajdziemy też mozaiki autorstwa południowoafrykańskiego artysty Williama Kentridge’a, które powstały we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami. Ich skoncentrowana wokół różnych odcieni brązu i szarości kolorystyka jest stonowana i spokojna. Przedstawiają postaci wywodzące się z antycznej mitologii i neapolitańskiej ikonografii, nawiązują też do najważniejszych wydarzeń z historii miasta i okolic, takich jak wybuch Wezuwiusza.

Zdjęcia pracowni Oskara T. Blanki 

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 3.12.2014 10:22
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.