Wnętrza
WNĘTRZA
Jedyny taki w Polsce - Hostel Wilson

Noc w kapsule sypialnej? To możliwe w Hostelu Wilson na warszawskim Żoliborzu. Zobacz pierwszy kapsułowy eko-hostel w Polsce

 • Komentarze

Noc w kapsule sypialnej? To możliwe w Hostelu Wilson na warszawskim Żoliborzu. Zobacz pierwszy kapsułowy eko-hostel w Polsce

Hostel Wilson - pokój z kapsułami sypialnymi dla ośmiu osób. Jedyny taki w Polsce.

Fot: materiały prasowe
 • Noc w kapsule sypialnej? To możliwe w Hostelu Wilson na warszawskim Żoliborzu. Zobacz pierwszy kapsułowy eko-hostel w Polsce
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (12)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (2)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (3)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (4)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (6)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (5)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (11)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (7)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (8)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (1)
 • architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson/architektura-wnetrz-ekologia-w-architekturze-ekologia-hostel-wilson (9)

Dwupiętrowy budynek projektu Sebastiana Górskiego na warszawskim Żoliborzu to jedyny taki obiekt w Polsce. Hostel Wilson jako podstawę swojej działalności wykorzystuje wyłącznie ekologiczne rozwiązania. Dodatkowo, do zaoferowania swoim gościom ma nocleg w kapsule sypialnej.

Hostel Wilson projektu Sebastiana Górskiego dysponuje 37 miejscami w 7 pokojach hotelowych. Goście do wyboru mają miejsce w pokoju 2-, 3-, 4-, 6- i 8-osobowym. Chętni mogą wybrać  także dość nietypową opcję... pokój z kapsułami sypialnymi dla ośmiu osób. Jedyny taki w Polsce.

Ekologia przede wszystkim

Hostel Wilson będący pierwszym eko-hostelem w Polsce dba o dobrą kondycję środowiska naturalnego wykorzystrując wiele ekologicznych rozwiązań. Na parterze budynku znajduje się zielona ściana pnących roślin, której zadanie polega na oczyszczaniu powietrza w budynku, a dodatkowo twarzy ona wyjątkowy klimat. W hostelu zainstalowano system oszczędzania wody w postaci czasowych bateii w umywalkach i pod prysznicami. Na dachu bydynku zamontowano kolektory słoneczne, które pobierając ciepło z promieni słonecznych ogrzewają wodę. Dodatkowym rozwiązaniem ekologicznym wykorzystywanym w Hostelu Wilson jest korzystanie z pieca gazowego zmniejszającego zużycie gazu dzięki sytemowi odzysku ciepła ze spalin.

Minimalizm i kompaktowość

Jednym z aktualnie dominujących trendów w architekturze wnętrz jest funkcjonalność i minimalizm. Hostel Wilson stawia na oba te warianty. Na wyposażenie każdego pokoju składają się łóżka piętrowe lub pojedyncze, a także łazienka. Zwykły pokój 8-osobowy posiada dodatkowo własny balkon. Z kolei pokój "niezwykły" przeznaczony dla 8 osób posiada podwójną łazienkę, stół z krzesłami, szafki zamykane na klucz i ... osiem kapsuł sypialnych.
Kapsuła sypialna - polskie wydanie japońskiego wynalazku
Hotele kapsułowe to japoński trend, który przyjął się również w Europie. W Polsce jedynym obiektem dysponującym intymnymi i cichymi kabinami jest właśnie warszawski Hostel Wilson. Kapsuły zostały wykonane  na miejscu, co okazało się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowo, kompaktowe "sypialnie" umożliwiają stworzenie więcej miejsc sypialnych niż w tradycyjnych hotelech. Warszawskie wydanie japońskiego wynalazku jest nieco bardziej kameralne. Jedna kapsuła to  pomieszczenie o wymiarach 200 cm długości i po 90 cm wysokości i szerokości. Każda kabina wyróżnia się kolorem światła, a okna przysłonięte są japońskimi matami.

Aktualnie, na parterze Hostelu Wilson funkcjonuje klubokawiarnia "Podróżnik". Od stycznia 2014 roku na jej miejscu powstanie nowy bar.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.