Wnętrza
WNĘTRZA

Co zobaczyć w Warszawie? Nowoczesna architektura Warszawy: sala 1 eksponatu

  • Komentarze

Projekt architektoniczny nowej wystawy; zwielokrotnione odbicie bryły  przedmiotu

Cukiernica „Kula”, proj. Julia Keilowa. Okragła bryła arch-decowskiej cukiernicy powtarza się w nieskończoność w iluzorycznej przestrzeni. Widz nie poruszając się, moze obserwować bryłę z róznych stron równocześnie 

Fot: Wojciech Cichecki

Nowoczesna architektura i muzea? To doskonałe połączenie. Na współczesną architekturę stawia Muzeum Woli. Bryły eksponatów zostaną wyeksponowane w spacjalnej sali wystawowej. Co miesiąc pojawi się w niej nowy skarb z kolekcji muzeum

Nowoczesna architektura i nowe wystawy


Czy chciałbyś uściąść na zabytkowym krześle, pociąć obraz Edwarda Dwurnika, wyjść z muzeum do wirtualnej rzeczywistości? Wystawy organizowane w ramach projektu Sala 1 eksponatu w Muzeum Historycznym, oddział Wola, będą „żywym spektaklem” nastawionym na aktywny udział widza. Nowoczesna architektura wkroczy do muzeum dzięki konkursowi architektonicznemu na aranżację wyjątkowego wnętrza. Konkurs przeprowadzono w styczniu i lutym 2014.  Ostatecznie spośród 19 propozycji  z całej Polski wyłoniono zwycięzcę –  projektanta wystawy. Został nim Wojciech Cichecki.

Projekt operuje prostymi, ale efektownymi środkami i zmienia całkowicie wnętrze muzeum. Podniesiona o 10 cm podłoga, pokryta czarnym linoleum, stanie się neutralnym tłem, pomagającym w wyeksponowaniu muzealnych obiektów. Białe sciany również sprzyjają skupieniu uwagi na zabytkowym przedmiocie. Obiekt staje się centrum przestrzeni.

Zabytkowa bryła w wirtualnej przestrzeni


Pośrodku sali, na czterech stalowych linkach, rozpiętych pomiędzy sufitem a posadzką, w zależności od danego eksponatu mocowane są różnego rodzaju elementy poziome – ruszt, do którego na linkach powieszony jest obraz lub zdjęcie, lakierowana płyta pełniąca rolę blatu pod prezentowany przedmiot, przezroczyste plexi lub lustro, w celu konkretnej prezentacji i wpływu na odbiór przez widza (opis projektu).
Proste otoczenie może być łatwo modyfikowane,  a zastosowanie nowych technologi – mappingu, Augmented Reality czy nowych aplikacji może stać się dodatkową atrakcją dla widzów.  

Wykorzystanie rzutnika, kinecta oraz stworzenie aplikacji włączy zwiedzających bezpośrednio do świata prezentowanego na wystawie. Pobierając np. na swój telefon komórkowy odpowiednią aplikację (dostępną bezpośrednio przy obiekcie) widzowie sami będą mogli np. kolorować obraz, obracać przedmiot w dowolnym kierunku, czy wysłuchać informacji – czytamy w opisie wystawy autorstwa Wojciecha Cicheckiego, zwycięzcy konkursu.

Nowe muzeum historyczne

W ramach konkursu architektonicznego uczestnicy mieli zaprojektować aranżację wnętrza, która pozwoli pokazać wartość trzech eksponatów: cukiernicy Julii Kilowej (lata 30. XX w.), krzesła w typie „polskiej sztuki stosowanej” (lata 20. XX w.) i obrazu Edwarda Dwurnika „Budowa Dworca Centralnego” (1974).Celem konkursu było ukazanie nowego spojrzenia na aranżację sali muzealnej oraz udział nowych technologii w prezentacji ekspozycji. Każdy eksponat zostanie opracowany pod kątem artystycznym, socjologicznym oraz historycznym.
Projekt pt. Sala 1 eksponatu jest przewidziany na lata 2014-2016. Co miesiąc, w specjalnie zaaranżowanej do tego celu sali, będzie prezentowany jeden eksponat. W 2014 roku tematem przewodnim wystawy będzie „Nowoczesność”, w 2015 roku „Odbudowa”, natomiast w roku 2016 – „Miasto i jego muzeum”. Od 18 marca w Muzeum Historycznym oddział Wola można zapoznać się z pracami, które zostały wyróżnione w konkursie oraz obejrzeć zwycięski projekt. Otwarcie pierwszej wystawy pt. Sala 1 eksponatu zostało przewidziane na 6 maja 2014. To dopiero początek zmian w warszawskim muzeum historycznym...

A.O.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Wojciech Cichecki
Data publikacji: 25.03.2014 12:07
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.