Wnętrza
WNĘTRZA

Nowy katalog IKEA – 2016

  • Komentarze

Nowości IKEA 2016. Styl skandynawski i zrównoważony rozwój

Nowy katalog IKEA na rok 2016 jest już gotów

Fot: KZ

Meble IKEA, dodatki i inne nowości, czyli czego można się spodziewać w nowym sezonie 2016

Styl skandynawski w Polsce

Bez sklepów IKEA moda na styl skandynawski pewnie nie byłaby pewnie tak powszechna. Szwedzki koncern każdego roku z rozmachem wprowadza na rynek nowe produkty, a premierze katalogu towarzyszy wystawa z aranżacjami wnętrz. Już w lipcu 2015 z nowościami mogli się zapoznać mieszkańcy USA; w tym roku po raz pierwszy wydany też zostanie w edycjach marokańskiej i koreańskiej. Nowy katalog IKEA trafi do domów na początku września, wcześniej oglądać go będzie można on-line na stronie firmy. Wersja cyfrowa wydaje się wygodniejsza od papierowego wydania. Zawiera ok. 50 filmów, galerie zdjęć i 500 produktów, które można wirtualnie dopasować do architektury wnętrz własnego domu.

Trendy

W 2016 roku tematem wiodącym jest kuchnia i żywność, w różnych kontekstach. Od ograniczenia marnotrawstwa żywności, przez przechowywanie i gotowanie, po miniaturowe uprawy warzyw i ziół. Głównym hasłem pozostaje więc zrównoważony rozwój.

Meble IKEA

W nurt ten wpisuje się projektowanie z użyciem naturalnych, odnawialnych materiałów. Jednym z nich jest korek. Seria IKEA SINNERLIG zaprojektowana przez Ilse Crafword to meble z metalu i grubych, wykończonych korkiem płyt. Blaty w naturalnych kolorach są ciepłe w wyglądzie i dotyku, nie powinny im tez zaszkodzić drobne uszkodzenia czy zaplamienia – nie będzie ich widać na niejednorodnej powierzchni mebli. Bryły mebli są proste. Wśród dodatków proponowanych przez projektantkę najbardziej charakterystyczne są lampy z bambusowych, plecionych listewek w naturalnym kolorze.

W kuchni

We wnętrzach kuchni w 2016 roku ma być dużo naturalnego drewna. Kuchnie METOD dostępne będą z frontami i drzwiami z litego dębu, sporo jest też nowych drewnianych dodatków. Zmiany dotyczą też drobnych elementów wyposażenia. Noże kuchenne z serii 365+ są w całości wykonane ze stali. Dla lepszego uchwytu – a przy okazji dla uzyskania graficznego efektu – ich rękojeści zostały podzielone poprzecznymi nacięciami. Jak się wydaje, zastosowana została ta sama stal, co w starszych modelach, nie najwyższej klasy, ale łatwa w ostrzeniu i całkowicie nierdzewna. Dobrze wypada ergonomia.
W tej samej serii dostępny jest cała seria garnków. IKEA zrezygnowała z wielkich główek nitów, łączenia są dyskretne i wyglądają dobrze.
Drobne nowości to także m.in. kuchenna podstawka pod tablet lub książkę kucharską wykonana z bambusa, czy pojemniki na przyprawy.
Na koniec – wychodząc ze sklepu, oprócz dostępnych obecnie w sprzedaży lodów, będzie można kupić także mrożony jogurt.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: KZ
Data publikacji: 20.08.2015 15:50
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.