Wnętrza
WNĘTRZA

Ogrody wertykalne. Projekt ogrodu w małym mieszkaniu

  • Komentarze

Ogrody pionowe wertykalne w domu

Ogrody pionowe wertykalne w domu

Fot: www.iqgarden.eu
  • Ogrody pionowe wertykalne w domu
  • Ogrody pionowe wertykalne w domu
  • Ogrody pionowe wertykalne w domu
  • Ogrody pionowe wertykalne w domu

Nie tylko korytarze bywają pionowe. Ogrody też. Ogrody pionowe podbijają rynek swoją wygodą i niezwykłą atmosferą, którą wprowadzają na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Zobacz projekt ogrodu dla małego mieszkania.    

Ogrody wertykalne to novum w polskiej ofercie aranżacji ogrodów. Niekiedy przypominające równikowe epifity, śródziemnomorskie pnącza winogron czy angielski bluszcz rodem z Wichrowych Wzgórz. Dzięki specjalnej technologii, która jak to często bywa, konstrukcją naśladuje naturalne formy bytowania roślin, umożliwiono montowanie żywych organizmów roślinnych na sztucznie stworzonych, pionowych ścianach.

Taka konstrukcja składa się z metalowej ramy, powierzchni PCV sprawiającej, że płyta jest wodoszczelna oraz powierzchni filcu umożliwiającego równomierne rozprowadzenie wody. Żywe ogrody umieszczone na zewnątrz budynku nie tylko zdobią ale działają jak izolator, ograniczając koszty zużywanej energii. Zimą ogrzewają wnętrze budynku, latem ochładzają.

>>Zobacz pierwszy na świecie wieżowiec do pionowej uprawy roślin 

Zielone ściany w środku, w pomieszczeniach bardzo pozytywnie wpływają na powietrze wewnątrz budynku. Powietrze jest ujemnie zjonizowane, nawilżone, a odpowiednio dobrane gatunki roślin potrafią neutralizować niebezpieczne dla zdrowia substancje lotne. Kolejną zaletą ogrodów wertykalnych jest oszczędność miejsca, dzięki temu, że w ogóle nie zajmują powierzchni użytkowej.

To świetne rozwiązanie dla mieszkańców mieszkań z balkonami, których powierzchnia nie pozwala na aranżację pełnego ogrodu. Osoby zabiegane, dotychczasowi „mordercy roślin” będą również zachwyceni. System odżywiania i nawadniania ogrodów wertykalnych jest automatyczny i nie wymaga dodatkowej pielęgnacji ze strony właściciela. Zajrzyjcie do galerii, żeby zobaczyć kilka ogrodów pionowych zamontowanych w warunkach domowych przez studio IQ Garden.

>>Biała minimalistyczna kawalerka na start

przeczytaj rowniez
Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: www.iqgarden.eu
Data publikacji: 17.04.2012 12:55
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.