Hasło „architektura wnętrz” można odczytywać różnie, więc połączyło prezentacje przedstawiane w przestrzeni Mysia 3 w Warszawie. Rozrzut tematów był zaś całkiem spory. Zdzisław Sobierajski pokazał kulisy, za którymi powstaje wyposażenie współczesnych wnętrz. Jako ekspert PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) specjalizuje się w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych i technologiach kompozytowych. W swojej pracy przedstawiał więc zalety kompozytów. Używając żywic zbrojonych włóknem szklanym albo węglowym można budować duże, skomplikowane formy. Ich zalety to lekkość, trwałość, fantastyczna różnorodność możliwych do uzyskania brył. Jedną z omawianych realizacji była galeria sztuki u stóp warszawskiego wieżowca Warsaw Spire.
Art Walk to złożony z 20 modułów tunel długości 57 metrów. Za jego nieregularnymi, zaokrąglonymi oknami są prezentowane czasowe wystawy sztuki współczesnej i wzornictwa. Cała instalacja ma organiczne formy, kojarzące się ze strukturą kości. Rzeźba długa na kilkadziesiąt metrów jest zaskakująco lekka, do jej wykonania użyto zaledwie 1,5 tony materiałów. Oczywiście, nie licząc fundamentu – galeria musi być solidnie przytwierdzona do podłoża. Poszczególne panele mogły być montowane przez dwóch robotników, używających tylko ręcznych narzędzi. Oczywiście, jak każda technologia i ta ma swoje wady. Raczej nie spodoba się ekologom, bo kompozyty nie tylko nie się nie rozkładają, ale i bardzo trudno poddać je recyklingowi. Dla osób nie martwiących się stanem środowiska większą przeszkodą może być koszt produkcji, a zwłaszcza przygotowania form. Dla stosunkowo niewielkiego obiektu, np. lampy, koszt wdrożenia to kilka tysięcy złotych, budowa dużych form jest odpowiednio droższa.
Design i spa
Przedstawicielka firmy KLAFS Magdalena Sławska opowiadała o prawidłowym podziale przestrzeni SPA na strefy. Wskazywała przy najczęściej popełniane błędy, prezentując obok realizacji nieudanych także te zasługujące na naśladowanie. Robert Majkut zastanawiał się nad zadaniami i odpowiedzialnością projektanta. Podczas OKK! Design mówiono także o meblach miejskich i biurowych, wyposażeniu łazienek i zapachach, czyli niewidocznym a ważnym elemencie wpływającym na ocenę pomieszczenia i przestrzeni publicznej.
„Przyszłość jest teraz" – 8. edycja OKK! design
13 czerwca 2016
ul. Mysia 3, Warszawa
