archirama.pl

Pałac Kultury w Warszawie – ruszył remont Sali Kongresowej

Sala Kongresowa w socrealistycznym wieżowcu Warszawy – Pałacu Kultury i Nauki już wkrótce ma odzyskać dawną formę

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki jest (wraz z iglicą) najwyższym budynkiem w Polsce. Mierzy 237 metrów

Fot: Maciej Czerski

Największa sala Pałacu Kultury

W październiku zaczął się długo oczekiwany remont Sali Kongresowej PKiN. Od 1955 roku sala nie przeszła generalnego remontu i wyraźnie nie mogła czekać dłużej. Kiedy wszedłem do niej pierwszy raz, zdziwiłem się – w jednym z najbardziej reprezentacyjnych wnętrz stolicy meble wydawały się mocno poprzecierane, złocenia obłaziły, lakier odpryskiwał, parkiet wyglądał fatalnie, a całość – mocno nieświeżo. Nawet, jeśli w telewizyjnych relacjach wygląda nieźle, Salę Kongresową wyraźnie nadgryzł ząb czasu. Co ważniejsze, nie spełnia już ona współczesnych wymogów bezpieczeństwa.

Modernizacja Sali Kongresowej

Prace potrwają przeszło 20 miesięcy,  do lipca 2016 roku. Mają kosztować ok. 40 mln zł. Przeprowadzi je konsorcjum prowadzone przez firmę Mermaid Construction, znaną m.in. z rewitalizacji Pałacu Młodziejowskiego przy ul. Miodowej 10 w Warszawie.
Co zmieni się w sali? Na pierwszy rzut oka, niewiele. Nad pracami ma czuwać konserwator, w końcu Pałac Kultury jest wpisany na listę zabytków. Zachowana więc zostanie charakterystyczna architektura wnętrz, ale poprawi się standard. Prace obejmują między innymi wymianę podłóg i foteli. Liczba miejsc w sali obniży się o ok. 100 (teraz jest ich 2880), ale nowe fotele będą szersze i bardziej wygodne. Uwaga dla fanów PKiN  – stare meble prawdopodobnie powędrują na aukcję.
W Pałacu Kultury pojawi się też nowsza aparatura sceniczna, więc można się spodziewać lepszej oprawy koncertów.

Sala Kongresowa, wieżowiec w Warszawie i socrealizm

Obecnie Sala Kongresowa kojarzona jest przede wszystkim z koncertami, od sławnego występu The Rolling Stones w 1967, przez Jazz Jamboree, po King Crimson. Pierwotne przeznaczenie było jednak inne. Wielka sala widowiskowa miała mieścić delegatów przybywających na zjazdy partii. Trzy tysiące gości mogło pomieścić się w trzypoziomowej sali, na widowni, balkonach i w lożach. Tak reprezentacyjne wnętrze musiało być bogato urządzone. Do dziś zachował się socrealistyczny wystój, z potężnymi (choć nieco przykurzonymi) żyrandolami, wielką rozetą i złoceniami. Mogło jednak być inaczej – jeszcze w 2006 roku głośno dyskutowano o przebudowie sali i zmianie wystroju, jednak formalne uznanie Pałacu Kultury za zabytek zablokowało te plany.

Autor: KZ
Zdjęcia: Maciej Czerski
Data publikacji: 3.11.2014 13:49

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.