Architektura wnętrz w Arabii Saudyjskiej
Praca dla inwestorów z Bliskiego Wschodu może być trudnym zadaniem. Wielu klientów oczekując wysokiej klasy rozwiązań zgodnych z zachodnimi standardami, potrzebuje jednocześnie zaspokojenia potrzeb charakterystycznych dla kultury arabskiej. Jednym z wymogów jest podział wnętrz na strefy przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Taka separacja dotyczy budynków mieszkalnych, ale równie ważna jest w punktach medycznych. Zgodnie z obowiązującym w Arabii Saudyjskiej prawem kobiety mogą być badane przez lekarza-mężczyznę tylko w przypadku poważnego zagrożenia i wyłącznie w towarzystwie męskiego opiekuna. W praktyce przedstawiciele obu płci żyją obok siebie.
Bryła budynku: osobne wejścia, różne piętra
Pracownia Forbis Group zaprojektowała architekturę wnętrz trzypiętrowego budynku kliniki. Najniższy poziom przeznaczony jest dla mężczyzn, wyższy dla kobiet, kolejna kondygnacja dla dzieci. Część męska i damska mają osobne wejścia, pacjenci różnej płci nie spotykają się we wspólnych przestrzeniach, bo strefy te nie są połączone.
Układ przestrzenny został dostosowany do religijnych reguł, ale architektura wnętrz nie kojarzy się z Bliskim Wschodem i orientalnym przepychem.
Zamysłem przy projektowaniu wnętrza kliniki rehabilitacyjnej było stworzenie nowoczesnej przestrzeni spełniającej europejskie wymogi i standardy oraz przyjaznej klientom. Koncepcja zakładała stworzenie miejsca całkowicie pozbawionego nawiązań do arabskiej kultury, bez orientalnych dekoracji, bogatych zdobień i złoceń, wielobarwnych akcentów - położyliśmy nacisk na minimalizm, sterylność, stylową prostotę – mówi o projekcie autorka, Dominika Ladowska z Forbis Group.
Projektanci postawili na – nomen omen – kolory piaskowe i proste bryły. Powstało dość neutralne wnętrze, które ma kojarzyć się z zachodnimi standardami medycyny.
Realizację architektury wnętrz kliniki zaplanowano na drugą połowę 2014 roku.
