Wnętrza
WNĘTRZA

Polski design, styl skandynawski i architektura wnętrz w światowej kolekcji mebli IKEA PS 2014

 • Komentarze

Lampa zintegrowana ze stolikiem z kolekcji IKEA PS 2014 autorstwa Tomka Rygalika

Lampa zintegrowana ze stolikiem z kolekcji IKEA PS 2014 autorstwa Tomka Rygalika

 • Sekretarzyk w wersji białej z kolekcji IKEA PS 2014 autorstwa Krystiana Kowalskiego, Mai Ganszyniec i Pawła Jasiewicza
 • Sekretarzyk w wersji pomarańczowej z kolekcji IKEA PS 2014 autorstwa Krystiana Kowalskiego, Mai Ganszyniec i Pawła Jasiewicza
 • Wnętrze zaaranżowane z użyciem mebli z kolekcji IKEA PS 2014
 • Wnętrze zaaranżowane z użyciem mebli z kolekcji IKEA PS 2014
 • Przykład aranżacji wnętrza z zastosowaniem sekretarzyka z kolekcji IKEA PS 2014

W sklepach IKEA dostępna jest już najnowsza kolekcja IKEA PS. W tym roku architekturę wnętrz, w stylu skandynawskim i nie tylko, kreują przedstawiciele polskiego designu - Krystian Kowalski, Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz oraz Tomek Rygalik

Jaka jest architektura wnętrz z kolekcji IKEA PS?


Pierwsza kolekcja mebli IKEA PS powstała już w 1995 roku. Nazwa kolekcji pochodzi od łacińskiego wyrażenia Post Scriptum, czyli, po prostu - dopisek do listu. Ikea traktuje kolekcje jako „dopisek”, indywidualny dodatek projektantów do standardowego asortymentu. Kolekcja łączy styl skandynawski z nowatorską architekturą wnętrz, wprowadzając śmielsze w formie dodatki. Kolekcję tworzy ponad 50 produktów, które są dziełem 15 młodych projektantów z całego świata, w tym trójki przedstawicieli polskiego designu!

Kolekcja zaprojektowana jest na potrzeby entuzjastów wielkomiejskiego życia. Meble są lekkie, mobilne i jak zawsze – funkcjonalne. Doskonale sprawdzą się do aranżacji małego mieszkania. Jednym z przykładów jest  stolik zintegrowany z lampą zaprojektowany przez polskiego projektanta Tomka Rygalika.

Zainspirował mnie pewien rodzaj hybrydowego produktu, który był popularny w Polsce jakieś 50 lat temu. W dość surowy, ale i sprytny sposób łączył różne funkcje i bardzo chciałem stworzyć jego współczesną interpretację. Hybrydowe projekty doskonale wykorzystują dostępną przestrzeń, np. w niewielkich mieszkaniach, gdzie odpoczywanie, czytanie i spanie odbywają się w jednym pokoju. Stolik z kolekcji IKEA PS pozwala naładować telefon, przechować czasopisma i zapewnia dobre oświetlenie do czytania – komentuje Tomek Rygalik.

Kolejny przykład mebla IKEA PS idealnego do małego mieszkania to sekretarzyk projektu Krystiana Kowalskiego, Mai Ganszyniec i Pawła Jasiewicza. Jest to również bardzo funkcjonalny mebel. Pozwala aranżować w domu małe biuro, które można w każdej chwili zamknąć i przenieść się tym samym do strefy odpoczynku, bez ruszania się z miejsca.

Kolekcja IKEA PS 2014 to współczesny, wielkomiejski styl życia i światowe trendy w jednym. Zgodnie z filozofią IKEA i jej koncepcją „demokratycznego wzornictwa”, produkty wykonane są z dbałością o środowisko naturalne. Wykorzystano w nich np. energooszczędne oświetlenie LED czy bambus ze zrównoważonych upraw. Ceny produktów pozwalają na to, aby każdy, niezależnie od statusu majątkowego, mógł sobie pozwolić na unikalny design w swoim domu.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.