archirama.pl

Renowacja małego mieszkania. Jak urządzić loft w Madrycie?

Loft JARTE w Madrycie zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Beriot Bernardini Arquitectos ma zaledwie24 metry kwadratowe. Jak urządzić tak małe mieszkanie aby nie zabrakło w nim podstawowych pomieszczeń potrzebnych do codziennego funkcjonowania? Na szczęście do dyspozycji była nie tylko powierzchnia podłogi, ale również ta pod sufitem

Lotf JARTE w Madrycie autorstwa hiszpańskiej pracowni architektonicznej Beriot Bernardini Arquitectos. Kuchnia

Lotf JARTE w Madrycie autorstwa hiszpańskiej pracowni architektonicznej Beriot Bernardini Arquitectos. Kuchnia

Lofty - architektura wnętrz z pomysłem

Małe mieszkanie zlokalizowane w Madrycie było prawdziwym wyzwaniem dla architektów z hiszpańskiej pracowni architektonicznej Beriot Bernardini Arquitectos. Powierzchnia użytkowa loftu to zaledwie 24 mkw. Teki metraż zajmowany jest przeważnie przez sam salon! W tym wypadku jednak zmieścić się miały nie tylko pokój dzienny, ale również kuchnia z jadalnią, sypialnia, łazienka i garderoba.

Projektanci, którzy zajęli się architekturą wnętrz tego loftu wykorzystali wysokość mieszkania oraz mobilność domu i niektórych elementów wyposażenia wnętrz, np. stolika śniadaniowego. W tak małej przestrzeni istotne jest bowiem aby móc zmieniać położenie niektórych przedmiotów, zależnie od potrzeb chwili. Takim meblem jest np. mały, drewniany stolik na kółkach zlokalizowany w kuchni, który można z łatwością ustawiać prostopadle i równolegle do zabudowy kuchennej. Jednego dnia może wiec posłużyć jako blat roboczy, na którym Pani domu przyrządza posiłek, a innego dnia jako stolik, przy którym mieszkańcy piją poranną kawę.

 W tej przestrzeni istotną rolę odgrywa również zawieszenie sypialni pod sufitem. Do pomieszczenia sypialnego, jak do kajuty na statku, wchodzi się drabiną. Dzięki temu projektanci zyskali sporo miejsca przeznaczonego na lokalizację domowej przestrzeni dziennej. W części tej znajduje się łóżeczko dla dziecka i lustro na drzwiach szafy z garderobą, które odbija wnętrze dając złudzenie większej powierzchni.

Jeśli mowa o optycznym powiększaniu przestrzeni, nie bez znaczenia cały loft zaprojektowany jest na biało. Jedynym kontrastem jest drewno, które ma z kolei znaczenie estetyczne - kontrastuje z surową bielą. Jasna zabudowa kuchenna i okno znajdujące się naprzeciwko otoczone są ramą w kolorze jasnego brązu. Drewniany dekor podłogi zmienia swój wzór z miejscu przecięcia się przestrzeni kuchennej z sypialną. Miejsce to wyznaczone jest również przez słup z drewna, który jest jednocześnie podparciem nadproża.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 24.09.2014 10:36

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.