Wnętrza
WNĘTRZA

Różowy op-art od Karima Rashida

 • Komentarze

Karim Rashid. Współczesny design w wersji light

Kolekcja Multiverse, wzór Mirage. Projekt Karim Rashid

Fot: materiały prasowe Dekorian
 • Karim Rashid. Współczesny design w wersji light
 • Karim Rashid dla marki Glamora
 • Karim Rashid, design - projekt winylowej tapety
 • Karim Rashid, Muse, architektura wnętrz
 • Karim Rashid, architektura wnętrz, wzór Zap

Architektura wnętrz pełna koloru i nieco szalona? To specjalność Karima Rashida. Ale kolekcja Multiverse grozi oczopląsem nieprzygotowanemu użytkownikowi

Multiverse to kolekcja tapet, czy raczej wielkoformatowych grafik (jak wolą je nazywać sprzedawcy) zaprojektowanych przez Karima Rashida dla włoskiej marki Glamora. Firma produkuje winylowe tapety, a jej wizytówką jest ekspresyjne, wzornictwo. Eksplozje kolorowych plam, gigantyczne splątane wici, zabawki-potwory, wielkie kolaże – to powtarzające się motywy. Założyciele firmy współpracują z grafikami i projektantami, zamiast brać gotowe wzory z banków zdjęć. Jedną z zaproszonych gwiazd designu jest Karim Rashid. Z urodzenia pół Brytyjczyk, pół Egipcjanin, wychowany w Kanadzie, karierę zaczął w USA, a obecnie współpracuje z firmami ze Starego i Nowego Świata.

Wzornictwo pełne koloru

Styl Karima Rashida jest łatwo rozpoznawalny między innymi dzięki kolorystyce. Róż, turkus, biel i błękity, siarczyste żółcienie, a wszystko w uderzających kombinacjach. Nie inaczej jest z Multiverse. Projektant bawi się kolorami i wzorami, sięgając do stylistyki op-artu. Niektóre z jego pomysłów wydają się cokolwiek ekscentryczne  jak na element wyposażenia wnętrza. W galerii wyglądają świetnie, ale na ścianie w domu czy poczekalni mogą przyprawić o ból głowy. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajmuje wzór Mirage, z siecią czarno-białych wielokątów, falujących przed oczami jak płótna Victora Vasarelego. Jest też wersja fioletowo-różowa i wielobarwna. Auro to wzór drżących, rozwibrowanych linii, Quake przypomina rozrastające się dwubarwne kryształy, Treble sieć kolorowych wodorostów. A wszystkie razem kojarzą się z wygaszaczami ekranu zajmującymi całe ściany.

Łącznie w kolekcji jest 15 różnych wzorów. Za pomocą aplikacji Glamora Design Studio każdy z nich można w wirtualnej przestrzeni nałożyć na ścianę wybranego pomieszczenia. Winylowa tapeta produkowana jest w rozmiarach dostosowanych do ściany, tak by nie wymagała przycinania.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.