„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Wnętrza
WNĘTRZA

Salon fryzjerski „R” w Belgii – styl industrialny podbija świat

 • Komentarze

Salon fryzjerski „R” w Belgii w stylu industrialnym

Salon fryzjerski „R” w Belgii w stylu industrialnym

Fot: Creneau International
 • Hokery w recepcji salonu fryzjerskego „R” w Belgii
 • Jasnobrązowa sofa w strefie recepcji salonu fryzjerskego „R” w Belgii
 • Stanowiska zlokalizowane w centrum salonu fryzjerskego „R” w Belgii
 • Architektura wnętrz w paski - przestrzeń z fotelami do mycia włosów przed zabiegami fryzjerskimi
 • Kompozycja z luster nad stanowiskami fryzjerskimi w belgijskim salonie włosów „R”. W tyle widać zlokalizowany na scianie cennik usług fryzjerskich.
 • Designerski wzór z formy otwartych nożyczek, z którego wykonano drzwi przesuwne do salonu „R”.
 • Logo salonu „R”przedstawione na wizytówce.

Stylista fryzur Enzo Riggio od 20 lat z powodzeniem prowadzi działalność fryzjerską w belgijskim mieście Genk. Kiedy powstawało tu nowe centrum handlowe, właściciel zakładu fryzjerskiego dostał możliwość przeniesienia. W galerii powstał dla niego nowoczesny salon z architekturą wnętrz w stylu industrialnym

Enzo Riggio to legendarna postać, która od 20 lat utrzymuje się na fryzjerskim rynku belgijskim. Nowe miejsce pracy fryzjera, zlokalizowane w galerii handlowej, otrzymało nazwę R Hair Salon. Autorem projektu została pracownia Creneau International.

Elementem wyjściowym był prosty design nowoczesnej typografii – litera „R”. Tak powstało logo i cały, pocięty w biało-czarne paski, branding salonu fryzjerskiego. Paski przeniosły się także do architektury wnętrz salonu. Pokrywają one podłogę, sufit i część ścian pomieszczenia z fotelami do mycia głów. Nad nimi zawieszone zostały modne żarówki bez klosza.

Architektura wnętrz salonu fryzjerskiego utrzymana jest w czarno-białej tonacji z elementami drewna, szarości. Jest to mówiąc najprosciej - styl industrialny. Materiał, który obok pasków zdobi większość podłóg i ścian przypomina beton architektoniczny. Momentami zamienia się on w ścianę z białych płytek ceramicznych. Jest to mówiąc najprosciej - styl industrialny.Można go dostrzec już przy recepcji, gdzie znajdują się wysokie krzesła – tzw. hokery. To miejsce podkreślone jest również kolorem – podłoga wykonana jest z desek, zaś meble np. sofa z jasnobrązowej skóry.

Stanowiska fryzjerskie, które zlokalizowano na środku pomieszczenia oddzielone są od siebie czarnymi ramami. Nad nimi zawieszony jest ważny element całego wystroju salonu  - kompozycja z okrągłych luster. Zwierciadła stanowią nie tylko ozdobę, ale również symbol zawodu fryzjera. Dwa stanowiska zlokalizowano również na prawej ścianie salonu. Znajdujące się tam ogromne lustra fryzjerskie zostały zawieszone na skórzanych pasach. Na ścianie obok, znajduje się wielki cennik usług fryzjerskich.

Najbardziej interesującym elementem wyposażenia wnętrz R – Hair Salon są wielkie, białe drzwi przesuwne. Wkomponowane zostały w przeszklenie oddzielające salon od holu głównego galerii. Zbudowane zostały ze wzoru połączonych ze sobą par otwartych nożyczek fryzjerskich. W efekcie powstała industrialna siatka, która idealnie dopełnia styl industrialny salonu.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.