archirama.pl

Secesja, Gaudi i projektowanie parametryczne. Bar Raval

Architektura wnętrz jak w Barcelonie ok. 1900 roku - bar Raval projektu pracowni architektonicznej partisans to właściwie wielka rzeźba z mahoniu wypełniająca całe wnętrze

Bar Raval w Toronto. Bryła z mahoniu

Bar Raval, projekt pracownaia architektoniczna partisans

Fot: www.partisanprojects.com

Minimalizm, styl industrialny? Wnętrze, które powstało w centrum włoskiej dzielnicy Toronto nie ma z nimi nic wspólnego. Projektantom bliższe było hasło horror vacui niż less is more. W barze Raval trudno znaleźć pustą, gładką płaszczyznę. Na pewno nie jest nią blat baru, falujący i miękko układający się w kształt misy czy fali. Drewno wygląda, jakby nie było rzeźbione, tylko odlewane. Każdy panel był zaprojektowany osobno i idealnie ukształtowany, tak, by połączenia były niewidoczne.

Architektura wnętrz jak w secesji

Płynne formy łączą się, tak, że ściany, meble i sklepienie tworzą jedną całość. Powierzchnia sufitu została pokryta drobnym ornamentem pełnym falistych linii, a nad oknami rozciąga się ażurowa krata z dekoracyjnymi wzorami. Jakby mało było płynności brył, wrażenie falowania i ruchu pogłębiają żłobienia na powierzchni drewna i sam układ słojów. Parę kieliszków wina do serwowanych w barze przekąsek tapas i wnętrze zaczyna się samo kręcić...


Za projekt odpowiada kanadyjskie studio partisans, założone przez Kanadyjczyka Alexandra Josephsona, pochodzącego z Iranu Pooya Baktasha oraz emigranta z RPA, Onathana Friedmana. Projektanci najwyraźniej dzielą upodobania z artystami secesji. Płynne linie i zaokrąglone formy są znakiem rozpoznawczym ich pracowni. Równocześnie zajmują się programowaniem. Opracowali m.in. program, pomagający w projektowaniu mebli żywo kojarzących się ze starymi fotelami klubowymi z pikowanej skóry. Tyle, że połysk i drobne obłości mogą być nadawane takim materiałom, jak twarde drewno czy marmur. Nawiązanie do wzorów z Barcelony widoczne jest nie tylko w architekturze wnętrz, ale też w nazwie lokalu, przypominającej jedną z barcelońskich dzielnic.

Autor: KZ
Zdjęcia: www.partisanprojects.com
Data publikacji: 7.04.2015 13:13

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.