Wnętrza
WNĘTRZA

Apartament w Rydze – styl klasyczny włoskiej architektury wnętrz w nowym wydaniu

  • Komentarze

Jadalnia apartamentu w Rydze autorstwa włoskiego designera Filippo Carandini

Jadalnia apartamentu w Rydze autorstwa włoskiego designera Filippo Carandini

Fot: http://filippocarandini.com/
  • Pokój dzienny
  • Sypialnia
  • Biuro
  • Biuro - detal

Włoski designer Filippo Carandini, we współpracy z EPÒNIMO, zakończył renowację architektury wnętrz 167 mkw prywatnego apartamentu w centrum Rygi na Łotwie. Apartament jest zlokalizowany na trzecim piętrze kamienicy. Jest to kolejny przykład dostosowania stylu klasycznego we wnętrzach włoskich do światowych trendów

Jak wyglądają włoskie trendy w projektowaniu architektury wnętrz ?

Osobny pokój dzienny, wydzielona kuchnia, a nawet jadalnia to cechy stylu klasycznego. Projekt z pracowni architektonicznej Filippo Carandiniego polegał na zamianie zespołu klasycznych, pojedynczych wnętrz na jedną przestrzeń wspólną łączącą kuchnię, jadalnię i pokój gościnny. Biuro, łazienka oraz sypialnie jako jedyne pozostały przestrzeniami prywatnymi.

Kompozycja przestrzenna mieszkania podzielona została również przy pomocy kolorów. Ciemna i zimna paleta kolorów w przestrzeniach otwartych, oraz jaśniejsze odcienie w pomieszczeniach prywatnych. Chłodne kolory ścian zostały przełamane jaskrawymi kolorami detali wyposażenia wnętrz w postaci, np. dywanu, niektórych mebli czy obrazów. Aby podkreślić ten kontrast, niektóre z elementów w apartamencie np. sofa projektu Eponimo, czy też stół i krzesła w jadalni, utrzymane są w kolorze czerni lub bieli. W całym mieszkaniu podłogę pokrywają surowe, dębowe deski, kontrastując z najbardziej nowoczesnymi elementami wyposażenia.

Wejście prowadzi z holu prosto do sypialni i łazienki, które odseparowane są od pozostałej części domu. Inne drzwi prowadzą do przestrzeni otwartej. Biuro jest najdalej wysuniętym pomieszczeniem w mieszkaniu. Panuje tam cisza odpowiednia do skupienia i pracy. Znikające w ścianach drzwi przesuwne pozwalają na lepsze wykorzystanie powierzchni. Drzwi mogą w każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, zamienić przestrzeń otwartą na prywatną. Część łazienki pokryta jest ręcznie robionymi sycylijskimi kamiennymi płytkami. Wraz z jasnozielonym kolorem ścian tworzą zgrany duet, który jest dodatkowo podkreślony białymi meblami.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.