Jak wyglądają włoskie trendy w projektowaniu architektury wnętrz ?
Osobny pokój dzienny, wydzielona kuchnia, a nawet jadalnia to cechy stylu klasycznego. Projekt z pracowni architektonicznej Filippo Carandiniego polegał na zamianie zespołu klasycznych, pojedynczych wnętrz na jedną przestrzeń wspólną łączącą kuchnię, jadalnię i pokój gościnny. Biuro, łazienka oraz sypialnie jako jedyne pozostały przestrzeniami prywatnymi.
Kompozycja przestrzenna mieszkania podzielona została również przy pomocy kolorów. Ciemna i zimna paleta kolorów w przestrzeniach otwartych, oraz jaśniejsze odcienie w pomieszczeniach prywatnych. Chłodne kolory ścian zostały przełamane jaskrawymi kolorami detali wyposażenia wnętrz w postaci, np. dywanu, niektórych mebli czy obrazów. Aby podkreślić ten kontrast, niektóre z elementów w apartamencie np. sofa projektu Eponimo, czy też stół i krzesła w jadalni, utrzymane są w kolorze czerni lub bieli. W całym mieszkaniu podłogę pokrywają surowe, dębowe deski, kontrastując z najbardziej nowoczesnymi elementami wyposażenia.
Wejście prowadzi z holu prosto do sypialni i łazienki, które odseparowane są od pozostałej części domu. Inne drzwi prowadzą do przestrzeni otwartej. Biuro jest najdalej wysuniętym pomieszczeniem w mieszkaniu. Panuje tam cisza odpowiednia do skupienia i pracy. Znikające w ścianach drzwi przesuwne pozwalają na lepsze wykorzystanie powierzchni. Drzwi mogą w każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, zamienić przestrzeń otwartą na prywatną. Część łazienki pokryta jest ręcznie robionymi sycylijskimi kamiennymi płytkami. Wraz z jasnozielonym kolorem ścian tworzą zgrany duet, który jest dodatkowo podkreślony białymi meblami.
Milena Glinojecka
