Wnętrza
WNĘTRZA

Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa

  • Komentarze

Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa

Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa

Fot: Krzysztof Eberle
  • Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa
  • Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa
  • Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa
  • Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa

Od strony ulicy dom jest tak dopasowany do sąsiednich budynków, że wydaje się stać tam od dawna. W konserwatywnym Krakowie to jeden z większych komplementów dla architekta.

Ulica Łobzowska położona tuż za pierścieniem Plant, w ścisłym centrum Krakowa, to doskonała lokalizacja, w pełni odpowiadająca deweloperskiemu hasłu: pięć minut od rynku. Jednak wolnych działek już przy niej nie ma – dogęszczana jest istniejąca zabudowa. Taką możliwość dawał też spory teren, na którym znajduje się stuletni pałacyk z oficyną. Odsunięty od drogi zabytkowy budynek sąsiaduje z różnorodną stylistycznie i gabarytowo architekturą. Nowa inwestycja, znacznie zwiększając gęstość tkanki miejskiej, uporządkowała tę przestrzeń.


Pierzeję ulicy Łobzowskiej uzupełnił obiekt ściśle nawiązujący do wielkości i kompozycji fasady dziewiętnastowiecznej kamienicy obok, z nadbudowaną na narożniku, ponad linią gzymsu, „kostką” włącznie. Kompozycję w głębi działki domyka nowy dom mieszkalny. Apartamenty urządzono także w pałacyku, podniesionym o jedną, ukrytą w dachu kondygnację, i w jego oficynie. Tę ostatnią prawie całkowicie rozebrano, pozostawiono jedynie ściany zewnętrzne i przesunięto okna w celu ujednolicenia kompozycji sąsiadujących ze sobą fasad. Nadbudowana część została zaakcentowana bordowymi płytami z termicznie utwardzonej żywicy. Ten barwny akcent zastosowano na elewacjach wszystkich budynków założenia, które poza tym są prawie monochromatyczne (kremowy tynk i okładzina z wapienia jurajskiego w parterze). Boniowanie – częsty motyw w realizacjach Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka – pojawia się również i tu, zarówno na kamiennym cokole, jak i tynkowanej elewacji oraz we wnętrzach klatek schodowych.


Realizacja zespołu była wyzwaniem konstrukcyjnym ze względu na konieczność wykonania parkingu podziemnego pod większą częścią działki, również pod istniejącymi obiektami. Z powodu słabej nośności gruntu zastosowano palowanie oraz wzmocnienie iniekcyjne, tak zwane jet-grouting. Aby rozkład mieszkań nie był zdeterminowany konstrukcją garażu, przekryto go rusztem żelbetowym, który może zostać obciążony w dowolnym punkcie.
Mieszkania, mimo niewielkiego metrażu (najczęściej dwa pokoje z kuchnią i łazienką na 50 metrach kwadratowych), mają wysoki standard. Niemal wszystkie wyposażone są w wentylację mechaniczną, część także w klimatyzację. Szklane balustrady balkonów i portfenetrów zwiększają ilość światła we wnętrzach.


Inwestycję ukończono jeszcze przed kryzysem – mieszkania sprzedano szybko i po wysokich cenach, dzięki temu inwestor mógł pozwolić sobie na wymagającą skomplikowanych technologii, a zatem kosztowną realizację. Na nabywców czekają jeszcze tylko ogromne penthouse’y z przestronnymi tarasami i widokiem na dachy Krakowa.
Niezależnie od bardzo dużej – czyli opłacalnej dla inwestora – intensywności zabudowy, nowy kompleks mieszkaniowy w naturalny sposób tworzy fragment tkanki miejskiej. Dom od strony Łobzowskiej jest tak dopasowany do sąsiednich budynków, że wydaje się stać tam od dawna. W konserwatywnym Krakowie to jeden z większych komplementów, jakie usłyszeć może architekt.

Trzy budynki mieszkalne wielorodzinne z garażem podziemnym\Three multi-family apartment houses with an underground parking garage
Kraków, Łobzowska 22
Autorzy\Architects: Biuro Projektów Lewicki Łatak,
architekci Kazimierz Łatak,
Piotr Lewicki
Współpraca autorska\Associate architects: architekci Mateusz Manecki, Begona Herrera Rodriguez, Agnieszka Zajączkowska,
Zbigniew Piotrowicz, Anna Rytter
Konstrukcja\Structural engineering: Biuro Projektów Lewicki Łatak – Kazimierz Łatak, Karol Kaczmarek, Beata Kalczyńska-Gasik
Inwestor\Client: Bryksy Rezydencje
Powierzchnia terenu\
Site area: 2550 m2
Powierzchnia zabudowy\
Footprint: 1170 m2
Powierzchnia użytkowa\
Usable floor area: 4778 m2
Liczba mieszkań/Number of apartments: 76
Cena brutto mieszkania za 1 m2/Gross price per sq.m:
11 000-19 000 PLN
Kubatura\Volume: 20 910 m3
Projekt\Design: 2005-2006
Realizacja\Construction:
2006-2008
Nie podano kosztu inwestycji\Cost of investment not disclosed

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-murator" 4/2009
Autor: Wojciech Czapnik
Zdjęcia: Krzysztof Eberle, Tomasz Zakrzewski
Data publikacji: 10.06.2011 14:50
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.