archirama.pl

Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa

Od strony ulicy dom jest tak dopasowany do sąsiednich budynków, że wydaje się stać tam od dawna. W konserwatywnym Krakowie to jeden z większych komplementów dla architekta.

Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa

Trzy budynki mieszkalne w centrum Krakowa

Fot: Krzysztof Eberle

Ulica Łobzowska położona tuż za pierścieniem Plant, w ścisłym centrum Krakowa, to doskonała lokalizacja, w pełni odpowiadająca deweloperskiemu hasłu: pięć minut od rynku. Jednak wolnych działek już przy niej nie ma – dogęszczana jest istniejąca zabudowa. Taką możliwość dawał też spory teren, na którym znajduje się stuletni pałacyk z oficyną. Odsunięty od drogi zabytkowy budynek sąsiaduje z różnorodną stylistycznie i gabarytowo architekturą. Nowa inwestycja, znacznie zwiększając gęstość tkanki miejskiej, uporządkowała tę przestrzeń.


Pierzeję ulicy Łobzowskiej uzupełnił obiekt ściśle nawiązujący do wielkości i kompozycji fasady dziewiętnastowiecznej kamienicy obok, z nadbudowaną na narożniku, ponad linią gzymsu, „kostką” włącznie. Kompozycję w głębi działki domyka nowy dom mieszkalny. Apartamenty urządzono także w pałacyku, podniesionym o jedną, ukrytą w dachu kondygnację, i w jego oficynie. Tę ostatnią prawie całkowicie rozebrano, pozostawiono jedynie ściany zewnętrzne i przesunięto okna w celu ujednolicenia kompozycji sąsiadujących ze sobą fasad. Nadbudowana część została zaakcentowana bordowymi płytami z termicznie utwardzonej żywicy. Ten barwny akcent zastosowano na elewacjach wszystkich budynków założenia, które poza tym są prawie monochromatyczne (kremowy tynk i okładzina z wapienia jurajskiego w parterze). Boniowanie – częsty motyw w realizacjach Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka – pojawia się również i tu, zarówno na kamiennym cokole, jak i tynkowanej elewacji oraz we wnętrzach klatek schodowych.


Realizacja zespołu była wyzwaniem konstrukcyjnym ze względu na konieczność wykonania parkingu podziemnego pod większą częścią działki, również pod istniejącymi obiektami. Z powodu słabej nośności gruntu zastosowano palowanie oraz wzmocnienie iniekcyjne, tak zwane jet-grouting. Aby rozkład mieszkań nie był zdeterminowany konstrukcją garażu, przekryto go rusztem żelbetowym, który może zostać obciążony w dowolnym punkcie.
Mieszkania, mimo niewielkiego metrażu (najczęściej dwa pokoje z kuchnią i łazienką na 50 metrach kwadratowych), mają wysoki standard. Niemal wszystkie wyposażone są w wentylację mechaniczną, część także w klimatyzację. Szklane balustrady balkonów i portfenetrów zwiększają ilość światła we wnętrzach.


Inwestycję ukończono jeszcze przed kryzysem – mieszkania sprzedano szybko i po wysokich cenach, dzięki temu inwestor mógł pozwolić sobie na wymagającą skomplikowanych technologii, a zatem kosztowną realizację. Na nabywców czekają jeszcze tylko ogromne penthouse’y z przestronnymi tarasami i widokiem na dachy Krakowa.
Niezależnie od bardzo dużej – czyli opłacalnej dla inwestora – intensywności zabudowy, nowy kompleks mieszkaniowy w naturalny sposób tworzy fragment tkanki miejskiej. Dom od strony Łobzowskiej jest tak dopasowany do sąsiednich budynków, że wydaje się stać tam od dawna. W konserwatywnym Krakowie to jeden z większych komplementów, jakie usłyszeć może architekt.

Trzy budynki mieszkalne wielorodzinne z garażem podziemnym\Three multi-family apartment houses with an underground parking garage
Kraków, Łobzowska 22
Autorzy\Architects: Biuro Projektów Lewicki Łatak,
architekci Kazimierz Łatak,
Piotr Lewicki
Współpraca autorska\Associate architects: architekci Mateusz Manecki, Begona Herrera Rodriguez, Agnieszka Zajączkowska,
Zbigniew Piotrowicz, Anna Rytter
Konstrukcja\Structural engineering: Biuro Projektów Lewicki Łatak – Kazimierz Łatak, Karol Kaczmarek, Beata Kalczyńska-Gasik
Inwestor\Client: Bryksy Rezydencje
Powierzchnia terenu\
Site area: 2550 m2
Powierzchnia zabudowy\
Footprint: 1170 m2
Powierzchnia użytkowa\
Usable floor area: 4778 m2
Liczba mieszkań/Number of apartments: 76
Cena brutto mieszkania za 1 m2/Gross price per sq.m:
11 000-19 000 PLN
Kubatura\Volume: 20 910 m3
Projekt\Design: 2005-2006
Realizacja\Construction:
2006-2008
Nie podano kosztu inwestycji\Cost of investment not disclosed

Źródło: "Architektura-murator" 4/2009
Autor: Wojciech Czapnik
Zdjęcia: Krzysztof Eberle, Tomasz Zakrzewski
Data publikacji: 10.06.2011 14:50

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.