Wnętrza
WNĘTRZA

Wiejski hotel w Portugalii. Bezpretensjonalna architektura wnętrz

 • Komentarze

Hotel na wakacje w Portugalii

Elewacje Sobreiras–Alentejo Country Hotel

Fot: FAT - Future Architecture Thinking | Fotografia © João Morgado
 • Hotel na wakacje w Portugalii
 • Sobreiras – Alentejo Country Hotel, Grândola
 • Sobreiras – Alentejo Country Hotel, elewacja z drewnianych żerdzi
 • Sobreiras – Alentejo Country Hotel, pokój hotelowy
 • Jadalnia w Sobreiras – Alentejo Country Hotel
 • Przestrzeń wspólna w hotelu Sobreiras – Alentejo Country Hotel
 • Sobreiras – Alentejo Country Hotel, strefa wejściowa

Szereg modułów, elewacje z nieokorowanych pni –  Sobreiras-Alentejo Country Hotel   

Portugalia kojarzy się zazwyczaj z płytkami azulejos i malowniczymi zabytkami Lizbony. Współczesna architektura kraju często nawiązuje do tego dziedzictwa. Ale ma też inną twarz. Miejscowi architekci chętnie korzystają z lokalnych materiałów projektując proste, funkcjonalne bryły.

Hotel wśród korkowych dębów

Sobreiras - Alentejo Country Hotel położony jest w sercu posiadłości o powierzchni 25 hektarów, niedaleko miejscowości Grândola i około godziny drogi od Lizbony. Miejsce wydaje się stworzone dla ludzi szukających spokoju. Jak okiem sięgnąć ciągną się niskie wzgórza porośnięte suchym lasem z przewagą dębów korkowych i oliwek.
Miguel Correia wraz z biurem FAT - Future Architecture Thinking miał zaprojektować hotel harmonijnie wpisujący się w to otoczenie. Architekci starali się w jak największym stopniu zachować rosnące na wyznaczonym terenie drzewa. Zamiast jednej bryły zaproponowali więc budowę szeregu modułów. Dzięki temu każdy z mieszkańców ma pokój w otoczeniu zieleni. Budynek ma lekką konstrukcję. Wsparty jest na palach, nie ma typowych fundamentów, co ogranicza wpływ na środowisko. W największej z ośmiu brył mieści się recepcja i przestrzenie wspólne. Dwa kolejne zajęte są przez pomieszczenia techniczne, kuchnie i dodatkowe usługi. W pięciu pozostałych znajdują się 22 pokoje i dwa apartamenty.

Elewacje i zrównoważony rozwój

Białe bryły z ostrymi szczytami przypominają modernistyczną wersję wiejskich domów. Każdy moduł mieszkalny ma taras osłonięty przed słońcem wysuniętymi ścianami. Cień zapewnia ażurowa elewacja. Architekci skontrastowali ją z gładkimi, białymi ścianami. Zbudowana została z nieokorowanych pni i żerdzi. To łącznik z otoczeniem, nawiązanie do miejscowej roślinności.
Taras i przesłona chronią wnętrze przed promieniami słońca, dzięki temu mniej energii zużywa się do chłodzenia pomieszczeń. W tym celu dobrane zostały także przeszklenia, a same ściany są izolowane. Otwory w przeciwległych ścianach w sypialni i pokoju dziennym są elementami naturalnej wentylacji.
W suchym regionie woda jest cenna, projektanci zaproponowali więc kilka rozwiązań ograniczających jej zużycie. Prysznice i umywalki wyposażone zostały w system redukcji strumienia oraz zegar. Woda ogrzewana jest energią słoneczną. Deszczówka jest zbierana i wykorzystywana.

Architektura wnętrz

We wnętrzach króluje minimalizm. Ściany pomalowane zostały na biało, w tym samym kolorze jest też większość mebli i dodatków. Pozostałe elementy wykonane zostały z drewna i czernionego metalu. Na drewnianych podłogach leżą dywaniki w kolorach ziemi i kory. Panoramiczne okno otwiera się na otoczenie jak wielki obraz.   

Autorzy: FAT - Future Architecture Thinking
Zespół projektowy: Architekci: Miguel Correia, Elsa Soares da Cunha, João Figueiredo, Pedro Saavedra Patricia de Carvalho, Wirginia Gomes, Francisca Romãozinho Telmo Maia, Gabriel Santos, Sara Goncalves, Margarida Magro Hilário Abril / urbanistka Susana Mello /  architekt krajobrazu Sara Távora / wzornictwo Nicole Corte-Real
Inwestor:  Sobreiras-Alentejo Country Hotel
Lokalizacja: Serra de Grândola, Portugalia
Powierzchnia: 2500 mkw
Generalny wykonawca: TECNORÉM
Projekt/ realizacja: 2012/2015
Fotografia: João Morgado

Autor: KZ
Zdjęcia: Joao Morgado, Fotografia © João Morgado, FAT, FAT - Future Architecture Thinking | Fotografia © João Morgado
Data publikacji: 9.12.2015 12:42
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.