archirama.pl

Wiejski hotel w Portugalii. Bezpretensjonalna architektura wnętrz

Szereg modułów, elewacje z nieokorowanych pni –  Sobreiras-Alentejo Country Hotel   

Hotel na wakacje w Portugalii

Elewacje Sobreiras–Alentejo Country Hotel

Fot: FAT - Future Architecture Thinking | Fotografia © João Morgado

Portugalia kojarzy się zazwyczaj z płytkami azulejos i malowniczymi zabytkami Lizbony. Współczesna architektura kraju często nawiązuje do tego dziedzictwa. Ale ma też inną twarz. Miejscowi architekci chętnie korzystają z lokalnych materiałów projektując proste, funkcjonalne bryły.

Hotel wśród korkowych dębów

Sobreiras - Alentejo Country Hotel położony jest w sercu posiadłości o powierzchni 25 hektarów, niedaleko miejscowości Grândola i około godziny drogi od Lizbony. Miejsce wydaje się stworzone dla ludzi szukających spokoju. Jak okiem sięgnąć ciągną się niskie wzgórza porośnięte suchym lasem z przewagą dębów korkowych i oliwek.
Miguel Correia wraz z biurem FAT - Future Architecture Thinking miał zaprojektować hotel harmonijnie wpisujący się w to otoczenie. Architekci starali się w jak największym stopniu zachować rosnące na wyznaczonym terenie drzewa. Zamiast jednej bryły zaproponowali więc budowę szeregu modułów. Dzięki temu każdy z mieszkańców ma pokój w otoczeniu zieleni. Budynek ma lekką konstrukcję. Wsparty jest na palach, nie ma typowych fundamentów, co ogranicza wpływ na środowisko. W największej z ośmiu brył mieści się recepcja i przestrzenie wspólne. Dwa kolejne zajęte są przez pomieszczenia techniczne, kuchnie i dodatkowe usługi. W pięciu pozostałych znajdują się 22 pokoje i dwa apartamenty.

Elewacje i zrównoważony rozwój

Białe bryły z ostrymi szczytami przypominają modernistyczną wersję wiejskich domów. Każdy moduł mieszkalny ma taras osłonięty przed słońcem wysuniętymi ścianami. Cień zapewnia ażurowa elewacja. Architekci skontrastowali ją z gładkimi, białymi ścianami. Zbudowana została z nieokorowanych pni i żerdzi. To łącznik z otoczeniem, nawiązanie do miejscowej roślinności.
Taras i przesłona chronią wnętrze przed promieniami słońca, dzięki temu mniej energii zużywa się do chłodzenia pomieszczeń. W tym celu dobrane zostały także przeszklenia, a same ściany są izolowane. Otwory w przeciwległych ścianach w sypialni i pokoju dziennym są elementami naturalnej wentylacji.
W suchym regionie woda jest cenna, projektanci zaproponowali więc kilka rozwiązań ograniczających jej zużycie. Prysznice i umywalki wyposażone zostały w system redukcji strumienia oraz zegar. Woda ogrzewana jest energią słoneczną. Deszczówka jest zbierana i wykorzystywana.

Architektura wnętrz

We wnętrzach króluje minimalizm. Ściany pomalowane zostały na biało, w tym samym kolorze jest też większość mebli i dodatków. Pozostałe elementy wykonane zostały z drewna i czernionego metalu. Na drewnianych podłogach leżą dywaniki w kolorach ziemi i kory. Panoramiczne okno otwiera się na otoczenie jak wielki obraz.   

Autorzy: FAT - Future Architecture Thinking
Zespół projektowy: Architekci: Miguel Correia, Elsa Soares da Cunha, João Figueiredo, Pedro Saavedra Patricia de Carvalho, Wirginia Gomes, Francisca Romãozinho Telmo Maia, Gabriel Santos, Sara Goncalves, Margarida Magro Hilário Abril / urbanistka Susana Mello /  architekt krajobrazu Sara Távora / wzornictwo Nicole Corte-Real
Inwestor:  Sobreiras-Alentejo Country Hotel
Lokalizacja: Serra de Grândola, Portugalia
Powierzchnia: 2500 mkw
Generalny wykonawca: TECNORÉM
Projekt/ realizacja: 2012/2015
Fotografia: João Morgado

Autor: KZ
Zdjęcia: Joao Morgado, Fotografia © João Morgado, FAT, FAT - Future Architecture Thinking | Fotografia © João Morgado
Data publikacji: 9.12.2015 12:42

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.