Wnętrza
WNĘTRZA

Włoski design. Architektura wnętrz rzymskiego palazzo

  • Komentarze

Polscy projektanci we Włoszech. Architektura wnętrz

Zespół projektowy z pracowni Sikora Wnętrza podczas pracy, Palazzo Blemensthil, Rzym

Fot: Sikora Wnętrza, materiały prasowe pracowni

Jan Sikora opowiada o włoskim wzornictwie i stylu

Architekt dr hab. Jan Sikora projektuje wnętrza włoskiego pałacu, mieszczącego obecnie siedzibę Instytutu Polskiego w Rzymie. Budynek znajduje się w śródmieściu Rzymu przy ulicy Vittoria Colonna. Projektant znany m.in. z adaptacji dworca kolejowego na bibliotekę i lokalne centrum kultury (Stacja Kultury w Rumii) stanął przed nietypowym zadaniem. Miał przekształcić malownicze wnętrze eklektycznego pałacu, nadając im bardziej współczesny charakter, a równocześnie eksponując malownicze wnętrza. Świetnie oświetlone, wysokie galerie to miejsca o dużym potencjale. Prace zaczęły się od zbudowania wirtualnego modelu 3D, wkrótce czas na wizualizacje. Tymczasem Jan Sikora dzieli się swoją subiektywną opinią o włoskim wzornictwie. 

Architekt wnętrz o Italii

Włoski boom na wzornictwo trwający od lat 50. XX wieku zrewolucjonizował sposób, w jaki świat patrzy na pojęcie designu. Zmienił także podejście Polaków do mody, samochodów czy kultury życia. Przykładem mogą być chociażby skutery Vespa, samochody Ferrari i projekty Georgio Armaniego.
Włoska kawa to symbol dbałości o detal, a także chronioną ustawowymi zapisami i normami recepturę, a włoski mężczyzna to wyraz troski o styl, szyk oraz niewymuszoną elegancję. I wreszcie – współczesne Włochy to kraj, w którym dzieci od najmłodszych lat uczą się co jest „bello” a co nie (u nas „piękno” to wciąż temat tabu i pojęcie często wywołujące w szkołach wstyd i zażenowanie). Trudno się temu dziwić, jeśli dorasta się – tak jak w Rzymie – w przestrzeni o tradycji sięgającej trzech tysięcy lat. To obcowanie na co dzień z antycznymi stylami, złotym podziałem, Panteonem, ruinami Forum Romanum, ale także ze współczesnymi dziełami architektury – Auditorium Parco Della Musica autorstwa Renzo Piano czy MAXXI Muzeum Zahy Hadid. W ujęciu Gombrowicza Włochy to forma określona, dopowiedziana i zobowiązująca. Kształtuje ona gust, wyczucie i poczucie piękna mieszkańców słonecznej Italii – są oni zarówno powiernikami, jak i więźniami ponadczasowych wartości.
W atmosferze powyższych przemyśleń wybrałem się do Rzymu z architektem Andrzejem Markiem, aby realizować projekt wnętrz Palazzo Blumenstihl – pałacu mieszczącego się nad Tybrem, nieopodal głośnego ostatnio budynku Ara Pacis Museum Richarda Meiera. Przestrzeń pałacu z końca XIX wieku zapiera dech w piersiach i onieśmiela dbałością o detal. Włoskie mozaiki (dziś chyba tylko Sicis dociera do Polski z takim kunsztem), zdobione sufity i historyczne meble – ponadczasowe, jak np. komoda Dia marki Giorgetti, są punktem wyjścia do poszukiwania nowej wizji wnętrza.
Projektowana przestrzeń będzie ukłonem w stronę historycznej tkanki miejsca. Jego widoczna we freskach, stolarce, mozaikach i posadzkach złamana gama kolorystyczna zostanie uzupełniona kontrastującymi dodatkami, takimi jak chociażby Fotel New York firmy Saba Italia. Jednolite i odważne zestawienia barwne oraz współczesny design nadadzą wnętrzu lekkości i elegancji.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.