archirama.pl

Wnętrza Galerii Jurajskiej w Częstochowie. MAAS Projekt

Nowa architektura wnętrz i powiększenie części restauracyjnej częstochowskiego centrum handlowego według koncepcji MAAS Projekt

Architektura wnętrz Galerii Jurajskiej w Częstochowie

Przeszklona ściana, food court w Galerii Jurajskiej w Częstochowie

Fot: Galeria Jurajska, materiały prasowe

Centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Jurajska w Częstochowie zostało oddane do użytku w 2009 roku. Po kilku latach przyszedł czas na zmiany, inwestor zaprosił do współpracy architektów z pracowni MAAS Projekt. Projektanci przekształcili tzw. food court, czyli przestrzeń, w której mieszczą się bary i restauracje.

Nowa aranżacja wnętrz objęła część budynku o powierzchni przeszło 2000 m kw, przede wszystkim przestrzeń z miejscami do jedzenia. W strefie restauracyjnej po rozbudowie jest ponad 100 stolików i więcej niż 300 miejsc siedzących.
Projektanci starali się optycznie podzielić wnętrze, swoimi rozmiarami kojarzące się raczej z zakładową stołówką niż restauracją.

Architektura wnętrz: pomniejszanie

Jednym z zabiegów był podział food court na mniejsze strefy. Architekci wyznaczyli ich pięć. Każde z „pomieszczeń” odizolowane jest na wpół przezroczystą ścianką działową. Między rzędami stolików ustawiono typowe dla centrów handlowych metalowe donice ze sztucznymi drzewkami. Szpalery wyglądają sztucznie, ale służą jako bariera ograniczająca nieco hałas.
Ograniczono nie tylko powierzchnię, ale i wysokość pomieszczenia, podwieszając ażurowe sufity. Jasne, drewniane konstrukcje kojarzą się z parawanami i parasolami chroniącymi przed słońcem. Ściany pomalowano ciemnymi kolorami, by uzyskać złudzenie mniejszego i bardziej kameralnego wnętrza.

Archirtekci z MAAS Projekt starali się też zróżnicować wnętrza. Stąd oprócz typowych krzeseł w strefie jadalnej ustawiono też wysokie stołki barowe i fotele w sąsiedztwie stolików kawowych. Na podłodze ułożone zostały płaszczyzny z terakotowych wzorach przypominających azulejos.

Kolorystyka zawężona została głównie do naturalnego odcienia drewna, czerni i szarości. W końcu w galerii handlowej problemem jest z reguły nadmiar bodźców.

Zamieniliśmy food court w modą restaurację. Chcieliśmy domknąć tę przestrzeń, sprawić, że stanie się mniej stołówkowa (...) ponadto zagraliśmy zastaną już przestrzenią, idealnie wpasowując olbrzymie okno w koncepcję – podsumowuje te starania Henryk Łaguna, główny projektant Maas Projekt.

Całe wnętrze ma zgodnie z deklaracjami projektantów kojarzyć się z hiszpańskimi barami. Ograniczenie kolorystyki rzeczywiście sprawia korzystne wrażenie. Architekci nie zrezygnowali jednak z dekoracji. Stylizowane drzewka na szybach czy graficzne wzory na ścianach wydają mi się niepotrzebne, ale nie kolidują z przyjętą stylistyką.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Galeria Jurajska, materiały prasowe
Data publikacji: 23.02.2016 13:38

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.