Wnętrza
WNĘTRZA

Wnętrza hosteli. Śląski design w aranżacji pokoi dla turystów w Katowicach

  • Komentarze

Boutique Hostel Patria 01

Aranżacja wnętrza pokoju w Boutique Hostel Patria autorstwa Musk Collective Design

  • Boutique Hostel Patria1
  • Boutique Hostel Patria2
  • Boutique Hostel Patria3
  • Boutique Hostel Patria4
  • Boutique Hostel Patria5

Położony w centrum Katowic Boutique Hostel Patria postanowił w drugiej połowie 2013 r. wyróżnić się na tle konkurencji i zaprosił siedmiu cenionych śląskich projektantów do stworzenia różnych aranżacji swoich pokoi (sypialnia z łazienką). Właściciele hostelu wyszli z założenia, że na ogólne wrażenia z pobytu oprócz lokalizacji i ceny, składa się także wystrój wnętrz i komfort miejsca naszego noclegu.

Wśród twórców hostelowych wnętrz znaleźli się Wzorro Design, Musk Collective Design, Bro.Kat, Saffa i PPPracownia oraz Bogdan Kosak i Matylda Sałajewska. Każdy z nich otrzymał po 10 000 zł na realizację swojego projektu pokoju i wytyczne odnośnie wystroju: „lata 20., 30. na Śląsku” oraz „Katowicka Moderna”. Pierwsze piętro XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Mikołowskiej wypełniły więc wnętrza siedmiu innych twórców.

Zespół Musk Collective Design postawił przede wszystkim na funkcjonalność tak niedużej powierzchni, jaką jest pokój w hostelu. Twórcy z Musk wychodzą z założenia, że jest to dla turysty coś więcej niż miejsce, gdzie śpi przez kilka dni. Dlatego zdecydowali się na rozłożenie rozciągającej się na wszystkich ścianach autorskiej mapy Katowic. Umieszczono na niej w niektórych punktach ulotki z opisem konkretnych lokalizacji.

Ponadto architekci z Musk Collective Design wyodrębnili w swoim projekcie część sypialni i łazienki, z których gość hostelu może dokładniej obserwować tętniącą życiem śródmiejską ulicę i skwer, na które wychodzą okna. Ma to na celu lepsze poznanie Katowic, gwaru i tożsamości miejskiej.

Dodatkowo Musk Collective Design zaznaczył elementy charakterystyczne dla swojego poczucia estetyki. Wnętrze zaprojektowano z dbałością o detale graficzne – zastosowano czcionki z epoki i linie nawiązujące do art-deco. Meble podkreślają mocne i wyraźne kontury. W łazience dominuje czerwień o odcieniu ceglanym, co dodaje klimatu całemu pokojowi.

O nietypowych pomysłach w architekturze wnętrz w hostelach pisaliśmy też w kontekście mieszczącego się na warszawskim Żoliborzu, który jest pierwszym polskim eko-hostelem. Z zagranicznych miejsc, gdzie prześpimy się za nieduże pieniądze i w wyjątkowych warunkach, polecamy BaseCamp Bonn Young Hostel w Bonn, czyli kemping pod dachem złożony z klimatycznych przyczep i camperów.

Kuba Kodłubaj

przeczytaj rowniez
Źródło: Musk Collective Design
Data publikacji: 20.02.2014 12:12
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.