Wnętrza
WNĘTRZA

Wnętrza hosteli. Śląski design w aranżacji pokoi dla turystów w Katowicach

 • Komentarze

Boutique Hostel Patria 01

Aranżacja wnętrza pokoju w Boutique Hostel Patria autorstwa Musk Collective Design

 • Boutique Hostel Patria1
 • Boutique Hostel Patria2
 • Boutique Hostel Patria3
 • Boutique Hostel Patria4
 • Boutique Hostel Patria5

Położony w centrum Katowic Boutique Hostel Patria postanowił w drugiej połowie 2013 r. wyróżnić się na tle konkurencji i zaprosił siedmiu cenionych śląskich projektantów do stworzenia różnych aranżacji swoich pokoi (sypialnia z łazienką). Właściciele hostelu wyszli z założenia, że na ogólne wrażenia z pobytu oprócz lokalizacji i ceny, składa się także wystrój wnętrz i komfort miejsca naszego noclegu.

Wśród twórców hostelowych wnętrz znaleźli się Wzorro Design, Musk Collective Design, Bro.Kat, Saffa i PPPracownia oraz Bogdan Kosak i Matylda Sałajewska. Każdy z nich otrzymał po 10 000 zł na realizację swojego projektu pokoju i wytyczne odnośnie wystroju: „lata 20., 30. na Śląsku” oraz „Katowicka Moderna”. Pierwsze piętro XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Mikołowskiej wypełniły więc wnętrza siedmiu innych twórców.

Zespół Musk Collective Design postawił przede wszystkim na funkcjonalność tak niedużej powierzchni, jaką jest pokój w hostelu. Twórcy z Musk wychodzą z założenia, że jest to dla turysty coś więcej niż miejsce, gdzie śpi przez kilka dni. Dlatego zdecydowali się na rozłożenie rozciągającej się na wszystkich ścianach autorskiej mapy Katowic. Umieszczono na niej w niektórych punktach ulotki z opisem konkretnych lokalizacji.

Ponadto architekci z Musk Collective Design wyodrębnili w swoim projekcie część sypialni i łazienki, z których gość hostelu może dokładniej obserwować tętniącą życiem śródmiejską ulicę i skwer, na które wychodzą okna. Ma to na celu lepsze poznanie Katowic, gwaru i tożsamości miejskiej.

Dodatkowo Musk Collective Design zaznaczył elementy charakterystyczne dla swojego poczucia estetyki. Wnętrze zaprojektowano z dbałością o detale graficzne – zastosowano czcionki z epoki i linie nawiązujące do art-deco. Meble podkreślają mocne i wyraźne kontury. W łazience dominuje czerwień o odcieniu ceglanym, co dodaje klimatu całemu pokojowi.

O nietypowych pomysłach w architekturze wnętrz w hostelach pisaliśmy też w kontekście mieszczącego się na warszawskim Żoliborzu, który jest pierwszym polskim eko-hostelem. Z zagranicznych miejsc, gdzie prześpimy się za nieduże pieniądze i w wyjątkowych warunkach, polecamy BaseCamp Bonn Young Hostel w Bonn, czyli kemping pod dachem złożony z klimatycznych przyczep i camperów.

Kuba Kodłubaj

przeczytaj rowniez
Źródło: Musk Collective Design
Data publikacji: 20.02.2014 12:12
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.