archirama.pl

WNĘTRZE MODERNISTYCZNE Z DODATKIEM STYLU ART DECO. Jak urządzić mieszkanie albo dom w stylu modernistycznym?

WNĘTRZE Modernistyczne z odrobiną art deco, to apartament zaprojektowany przez architektów z pracowni 81.WAW.PL. Projektanci w aranżacji mieszkania sięgnęli po styl modernistyczny. Drewno we WNĘTRZU tworzy klimat mieszkania. Zobacz JAK URZĄDZIĆ MIESZKANIE W STYLU MODERNISTYCZNYM.

Modernistyczne wnętrze małego mieszkania 1

Modernistyczne wnętrze z nutką art deco w małym mieszkaniu. Do wnętrz powraca ponadczasowe drewno.

Fot: 81.waw.pl

Drewniane elementy to podstawa projektu wnętrza apartamentu w Gdyni Orłowie przygotowanego przez warszawską pracownię architektoniczną 81.WAW.PL. - Naszym głównym założeniem było stworzenie eleganckiego wnętrza nawiązującego do stylu gdyńskiej moderny oraz art deco – podkreśla architektka Anna Paszkowska. W projekcie szczególnie ważne było wydzielenie strefy wejścia oraz strefy jadalni i kuchni.

Już od drzwi mamy do czynienia z drewnem. Długi korytarz prowadzący do dalszych części apartamentu zabudowany jest w fornirze – orzechu amerykańskim. Ten materiał nadaje wnętrzu elegancki i gustowny wygląd. Urozmaiceniem dla drewnianej zabudowy korytarza są wnęki wykończone białą mozaiką z czarną lamówką, w których ukryto przejścia do kolejnych pomieszczeń: kuchni, jadalni, garderoby i wejścia na schody.

MODERNISTYCZNE WNĘTRZE

Wykorzystanie w projekcie fornirowanych płaszczyzn ścian korytarza to nawiązanie do willi Miesa van der Rohe Tugendhat, która jest jednym z symboli architektury modernistycznej. Ściany zabudowano tak, że sprawiają wrażenie całych brył, a nie pojedynczych elementów. Dodatkowo, taki efekt został podkreślony poprzez biegnącą pod sufitem wnękę podświetloną ledami. Ze względu na oszczędny i stonowany charakter wnętrza, oświetlenie w mieszkaniu nie mogło być surowe, ani nazbyt agresywne, dlatego projektanci zastosowali listwy oświetleniowe wzdłuż sufitu w całym mieszkanie.

>>Le Corbusier 125 urodziny ojca modernizmu

Dają one oczekiwany efekt - delikatnie doświetlają pomieszczenia, a jednocześnie podkreślają niewątpliwy urok drewnianych płaszczyzn. Druga wydzielona strefa - kuchni i jadalni bazuje na projekcie amfiladowym, dzięki czemu tworzy przestronną perspektywę. - Dodatkowo przestrzeń pomiędzy kuchnią, a jadalnią została zagospodarowana na minibarek, a część kuchenną odizolowano od części barowej wysoką zabudową – opisuje Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. - Blat baru został tak zaprojektowany, aby jego jedna część była podnoszona, co pozwala na bezpośrednie przedostanie się z jadalni do baru, a dalej do kuchni – dodaje. W całym apartamencie zaplanowano także drewnianą podłogę – w salonie jaśniejszą, a ciemniejszą w przedpokoju. Obecnie szczególnie modny jest parkiet z ciemnego drewna o wyraźnie zarysowanych słojach.

STYL ART DECO

A tego typu podłoga najlepiej komponuje się z naturalnymi drewnianymi meblami oraz ścianami w jasnobrązowej tonacji. Architekci wprowadzili także do wnętrza subtelne, szklane elementy, które optycznie powiększają między innymi przedpokój. - By uniknąć monotonii i wrażenia ciężkości, drewniane elementy wykończenia zostały skontrastowane ze złamaną bielą sufitów, lamp oraz salonowego kompletu wypoczynkowego – podkreśla Paszkowska.

Całość aranżacji tworzy dzięki temu łagodną i stylową kombinację drewna z przytłumioną bielą i szkłem – dodaje Paszkowska. Zaproponowana przez projektantów aranżacja zapewnia przestronne, otwarte wnętrze, które jednocześnie jest bardzo kameralne. Drewniany wystrój mieszkania w tonacji delikatnych brązów, dzięki ciepłemu, przygaszonemu oświetleniu zyskał także wyjątkową przytulność. W ciągu dnia to klimatyczne mieszkanie dodaje energii i pobudza do działania, natomiast wieczorem pomaga zrelaksować się przed snem.

Autor: 81.waw.pl, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 14.08.2012 14:47

Dział Wnętrza spodoba się wszystkim, którzy jawią się jako esteci, przykładający uwagę do najdrobniejszych szczegółów aranżacji. Architektura wnętrz: prezentujemy projekty wnętrz, wyszukane pomysły na wnętrza. Wnętrza mieszkań i biur, które prezentują się dizajnersko i oryginalnie. W dziale Wnętrza każdy znajdzie propozycje dla siebie, prezentowane są różne style oraz nietuzinkowe dodatki do wnętrz, które pomogą odmienić zarówno mieszkanie, jak i biuro. Zaglądając do działu, możesz obejrzeć także filmowe wnętrza, jakie do tej pory dostępne były tylko z perspektywy kamery. Z działem Wnętrza poznasz nowoczesne wnętrza, a także projekty ogrodów, które będą idealne do małych mieszkań. Jeśli poszukujesz stylowych dodatków, nie mogłeś lepiej trafić, gdyż w dziale Wnętrza odnajdziesz mnóstwo dekoracji, które staną się dla Ciebie świetną inspiracją. Odwiedź nasz dział i uczyń swoje cztery ściany oryginalnymi.