Wnętrza
WNĘTRZA

Wykładzina z klasą

 • Komentarze

Wykładzina z klasą

Fot. Everspace

 • Wykładzina z klasą
 • Wykładzina z klasą
 • Wykładzina z klasą
 • Wykładzina z klasą
 • Wykładzina z klasą

W prawie każdym nowoczesnym biurze, obowiązkowym elementem jest wykładzina. Odpowiednia nadaje wnętrzu nie tylko charakter, ale i tworzy domową, przytulną atmosferę. Wybór wykładziny to decyzja na lata. Zerknijcie pod nogi w swoim miejscu pracy. Jak długo jest tam ta sama wykładzina? Wybór odpowiedniej jest bardzo istotny. Na co zwracać uwagę, aby zawsze wyglądała jak nowa, spełniała swoje zadanie, a przy tym przez lata zdobiła wnętrze?

W szczególności wykładzina przeznaczona do wnętrz biurowych, poza walorami estetycznymi, powinna być wytrzymała i wyjątkowo odporna na ścieranie oraz zabrudzenia. Biuro to miejsce o dużym natężeniu ruchu. Ważne jest jej dopasowanie do wystroju wnętrza, a przede wszystkim do warunków użytkowania. Zwróćmy więc przede wszystkim uwagę na to, aby miały odpowiednią klasę użytkową.

Niewiele osób wie, że za każdym rodzajem i klasą stoi szereg cyfr i oznaczeń, które nie są bez znaczenia. W zależności od natężenia ruchu wyróżnia się klasy od 31 do 34. Ta pierwsza ma zastosowanie w pomieszczeniach rzadko użytkowanych, natomiast druga sprawdzi się wszędzie tam, gdzie na co dzień przebywa dużo osób. Istotna jest też wysokość oraz gramatura runa. Im gęstsze i bardziej zbite są włókna, tym wykładzina będzie bardziej odporna na zagniecenia. Jest to ważne także dlatego, że po wykładzinie nie będą przemieszczali się tylko pracownicy. Musi także wytrzymać intensywną eksploatację wynikającą z poruszania się po niej krzeseł i foteli biurowych na kółkach. Dodatkowo wykładzina skutecznie tłumi dźwięki, a więc poprawia izolację akustyczną wnętrza.

Wykładziny biurowe nie muszą być nudne. Oprócz funkcji praktycznej, mogą także odegrać dużą rolę estetyczną.  Nie bez znaczenia jest ich wygląd, który powinien być spójny ze stylem, w którym biuro zostało zaaranżowane. Oprócz tradycyjnego zastosowania podłogowego, coraz częściej w nowoczesnych biurach wykładzinę można zobaczyć także na ścianie czy suficie.

Producenci oferują wykładziny z naturalnego oraz syntetycznego runa, tkane, pętelkowe, welurowe i igłowe. Można wybierać pomiędzy płytkami dywanowymi oraz tradycyjnymi, przeznaczonymi do dużych powierzchni użytkowych. Możemy zamówić dowolną kolorystykę i wzory – w zależności od naszych upodobań czy projektu architektonicznego. Warto przy tym pamiętać, że na jasnych i jednolitych powierzchniach brud wynikający z codziennej eksploatacji będzie bardziej widoczny, niż na ciemniejszych i tych z wzorami.

Jak dobrać najlepszą do naszego wnętrza i użytkowania? Najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów – na przykład z Everspace (www.everspace.pl). Specjalizują się w wyposażeniu wnętrz biurowych i oferują najlepszej jakości wykładzin do przestrzeni publicznych. Wykwalifikowany personel pomoże dobrać odpowiednią wykładzinę do konkretnego wnętrza, wyliczy potrzebną jej ilość, zadba o realizację zamówienia, a jeśli będziemy mieli taką potrzebę, w ramach usługi, zaprojektuje ją. 

przeczytaj rowniez
 • Zadbaj o kręgosłup w biurze!
  Zadbaj o kręgosłup w biurze!

  Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje przewlekłe okresy spędzane w pozycji siedzącej, bez ruchu, jako ryzyko dla zdrowia. W przypadku wielu współczesnych zawodów, trudno jednak wyobrazić sobie inny sposób pracy, niż przed komputerem, zatem przy biurku. To oznacza, że potrzebne są nowe rozwiązania, niwelujące niekorzystny wpływ pracy biurowej na kondycję całego organizmu. Jedną z takich innowacji jest umożliwienie pracownikom poruszania się nawet w pozycji siedzącej. więcej

 • Meble biurowe a nowe technologie
  Meble biurowe a nowe technologie

  Na pierwszy rzut oka są niewidoczne, ale z uwagi na postępującą dynamikę pracy, stają się coraz bardziej przydatne. W meblach biurowych kryją się technologie ułatwiające codzienną pracę. Funkcjonalność i innowacje nie wykluczają estetycznego i minimalistycznego wzornictwa. więcej

 • Jak stworzyć własną tapetę i wykładzinę?
  Jak stworzyć własną tapetę i wykładzinę?

  Jeszcze kilka lat temu biurowe i hotelowe ściany malowano farbą, a podłogi pokrywano mało wyróżniającą się, neutralną wykładziną. Dziś w tych samych miejscach pojawiają się tapety i wykładziny w fantastyczne, powstające na zamówienie wzory. Najczęściej projektowane są na specjalne zamówienie właściciela budynku lub architekta poszukującego do swojego projektu niestandardowych rozwiązań. Bywają naprawdę oryginalne, czasem wręcz zaskakujące. Dzięki możliwościom druku cyfrowego (digital printing) różnorodność motywów na ściany i podłogi oferowana przez Newmor jest praktycznie nieograniczona. W ten sposób powstają wnętrza jedyne w swoim rodzaju. więcej

 • Nowoczesne biuro w miejscu dawnej fabryki spirytusu
  Nowoczesne biuro w miejscu dawnej fabryki spirytusu

  Za projekt biura firmy Stalgast w Centrum Praskim Koneser odpowiada warszawska pracownia MADAMA. Architekci zadbali o to, by przestrzeń była spójna z unikatową historią tego miejsca. więcej

Data publikacji: 19.01.2018 12:53
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.