Kolumna

Kolumna – podpora architektoniczna, która ma przekrój okrągły, co odróżnia ją od filara, element podporowo-dźwigowy pełniący funkcje konstrukcyjną i dekoracyjną. Niekiedy pojedyncza kolumna służy jako pomnik (por. kolumna  Trajana). Wykonana jest najczęściej z kamienia, ewentualnie drewna, cegły lub żeliwa.

Kolumna składa się z trzech zasadniczych części: dolna jej część tworzy bazę, środkowa trzon, całość wieńczy głowica. Poszczególne części w różnych epokach i realizacjach były odmiennie kształtowane, zarówno jeśli chodzi o proporcję, jak i dekoracje. Elementy kolumn malowano, pokrywano płaskorzeźbami, kanelowano.
W architekturze starożytnego Egiptu występowały różne typy, w tym protodorycka i naśladujące wiązki roślin kolumny papirusowe, palmowe, lotosowe).
W kulturze minojskiej stosowano podpory o rozszerzających się ku górze trzonach.
W architekturze starożytnej Grecji trzy główne typy były charakterystyczne dla porządków architektonicznych doryckiego, jońskiego i korynckiego.

Te same porządki wraz z kompozytowym i toskańskim stosowali Rzymianie.
Interesujące formy przyjmowały kolumny renesansowe i barokowe. Architekci nowożytni stosowali bowiem rozwiązania antyczne, ale też kolumny ze zdobieniem ornamentowym, kolumny kandelabrowe, w tzw. okowach, spiralne – jak w świątyni jerozolimskiej Salomona, kolumny uwięzłe i inne.  
We współczesnej architekturze najczęściej stosuje się podpory o uproszczonych formach, monostyle.

Powiązane hasła: arkada, filar, kolumnada, pilaster, plinta, szyjka kolumny, torusData publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: kolumna
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.