Kute żelazo

Żelazo o małej zawartości węgla i innych zanieczyszczeń, bardziej sprężyste niż żeliwo, lepiej wytrzymujące rozciąganie, lecz gorzej ściskanie, podatniejsze na korozję.

Żelazo kute dzięki wysokiej kowalności można kształtować mechanicznie w blachy, pręty, druty i elementy o bardziej skomplikowanych kształtach. Obróbka odbywa się na gorąco, po rozgrzaniu metalu w palenisku. Rzemieślnicy – kowale za pomocą młotów, przeciągadeł i innych narzędzi formują elementy o różnych rozmiarach i kształtach. Do czasów rewolucji przemysłowej żelazo jako materiał drogi stosowane było na stosunkowo niewielką skalę. Wytwarzano z niego przede wszystkim kraty, bramy, okucia (por. rollwerk). Miękkość i kowalność żelaza umożliwiała specjalistom uzyskiwanie płynnych, skomplikowanych form. Szczególny rozkwit kowalstwa artystycznego przypada na epokę baroku. 

Wprowadzenie nowych technologii pozwoliło w XIX wieku na znaczny wzrost produkcji stopów żelaza. Elementy żeliwne, a następnie stalowe zrewolucjonizowały budownictwo, umożliwiając rozwój architektury współczesnej. 

Powiązane hasła: konwertor Bessemera, żeliwo,

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: kute żelazo, żelazo
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.