Namurnica

Namurnica, nazywana też murłatą, niekiedy namurem to drewniana belka ułożona poziomo, spoczywająca na ścianie budynku. Wspiera się na niej więźba dachowa, dźwigary dachu, krokwie. Murłatę i krokwie można łączyć na różne sposoby; na zacios, zamek kurpiowski, zamek galicyjski – połączenia ciesielskie.  

Namurnica przenosi obciążenie z elementów konstrukcyjnych dachu na ścianę. W związku z obciążeniami którym podlega, wykonywana jest zwykle z solidnych belek, najczęściej o kwadratowym przekroju.
Od ściany oddziela murłatę warstwa izolacji przeciwwilgociowej. Namurnica spojona jest ze ścianą za pomocą kotew.

Słowo murłata pochodzi z niemieckiego Mauerlatte (Mauer mur, Latte deska).  

Powiązane hasła: dranica, gont, jaskółczy ogon, jętka, kalenica, kleszcze, konstrukcja sumikowo-łątkowa, krokiew, król, oczep

Autor: KZ
Data publikacji: 1.03.2016 13:58
Tagi: dach
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.